W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

INAUGURACYJNE SPOTKANIE MIĘDZYRESORTOWEGO ZESPOŁU DO SPRAW POLONII I POLAKÓW ZA GRANICĄ Z UDZIAŁEM PREZESA RADY MINISTRÓW MATEUSZA MORAWIECKIEGO

19.07.2022

Posiedzenie Zespołu Międzyresortowego do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

W dniu 19 lipca 2022 r. odbyło się inauguracyjne spotkanie Międzyresortowego Zespołu do spraw Polonii i Polaków za Granicą z udziałem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

W swoim wystąpieniu Premier podkreślił: „Polska to nie miejsce na mapie, to miejsce w sercu. Polonia to siła, które powinna być dobrze zorganizowana. Polacy za granicą to silne lobby naszych interesów, a Polska i polski rząd  ich wspierają. To jest właśnie zadanie Zespołu”

Spotkanie prowadził, jako Przewodniczący Zespołu, Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą. Jego zastępcą jest Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, odpowiedzialny za współpracę z Polonią  Minister Szymon Szynkowski vel Sęk.

Zespół został powołany Zarządzeniem Prezesa Rady Ministrów pod koniec 2021 r., jednak rosyjska agresja na Ukrainę opóźniła inaugurację jego prac. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele 12 resortów. Jego celem jest jak najlepsza koordynacja działań administracji rządowej na rzecz Polonii i Polaków za granicą.

Podczas spotkania zaprezentowano zebrane przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za granicą KPRM dane, z których wynika, że działania związane z opieką i współpracą z Polonią i Polakami poza granicami prowadzi 13 resortów oraz 7 instytucji podległych i nadzorowanych przez Premiera. W 2022 r. budżet tych podmiotów przeznaczony na Polonię wyniósł ponad 580 milionów (wzrost o 50% wobec 2021 r.). Najwięcej państwo polskie inwestuje we wspieranie polskiej oświaty poza granicami (MEiN, KPRM, MSZ), działalności polonijnej w różnych dziedzinach poprzez konkursy dotacyjne „Polonia i Polacy za granicą” (KPRM) oraz „Infrastruktura polonijna” (MSZ), zadania wynikające z ustaw o repatriacji i Karcie Polaka (MSWiA) a także ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą (MKiDN).

Podczas posiedzenia zaprezentowano również programy dodatkowej pomocy dla Polaków z Ukrainy, posiadaczy Karty Polaka oraz ich najbliższych, którzy w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę znaleźli schronienie w Polsce oraz dla tych, którzy zdecydowali się pozostać w swoich domach i potrzebują pomocy.

Przekazano również informację o zaktualizowanej „Bazie organizacji oraz instytucji polskich i polonijnych za granicą” prowadzonej przez Główny Urząd Statystyczny. Obejmuje ona ponad 9000 podmiotów w 115 krajach i jest dostępna na stronie: https://polonia.stat.gov.pl.

Omówiono propozycje dalszego funkcjonowania Zespołu. Docelowo spotkania będą organizowane dwa razy do roku: na jesieni w celu omówienia planów w nadchodzącym roku i na wiosnę w celu podsumowania zrealizowanych. Dwukrotnie również Zespół będzie zdawał raport ze swoich działań na forum Rady Ministrów. Pomiędzy posiedzeniami Zespół będzie pracował w oparciu o grupy robocze powoływane ad hoc do konkretnych zadań. Obecnie najważniejszym zadaniem Zespołu jest opracowanie Rządowego Programu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą.

W spotkaniu udział wzięli: Wicepremier i Minister ON Mariusz Błaszczak, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda, Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska,  a także sekretarze stanu: Szymon Szynkowski vel Sęk (MSZ), Jarosław Sellin (MKiDN), Olga Semeniuk (MRiT), Tomasz Rzymkowski (MEiN), Andrzej Gut-Mostowy (MSiT), Sebastian Kaleta (MS)  i Barbara Socha (MRiPS), oraz przedstawiciele MSWiA,  IPN,  UDsKiOR oraz GUS. 

 

 

 

Zdjęcia: Krystian Maj, KPRM

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}