W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jan Dziedziczak wziął udział w Internetowym Forum Polonijnym

19.12.2020

W sobotę 19 grudnia 2020 roku Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za granicą wygłosił prelekcję pt. „Rola i znaczenie młodzieży polonijnej w budowaniu wizerunku Polski” w ramach Internetowego Forum Polonijnego organizowanego przez Stowarzyszenie Dumni z Polski.

Internetowe Forum Polonijne

- Niezwykle ważnym jest budowanie dobrego wizerunku Polski za granicą. Zwracam się do Was z prośbą, byście jako Polacy mieszkający za granicą dbali o dobre imię Polski, kultywowali polski język, tradycje oraz historię. Być może ktoś mieszkający za granicą właśnie od Was pierwszy raz usłyszy o Polsce; musicie pamiętać, że Wasza rola jest bardzo odpowiedzialna – pokreślił Jan Dziedziczak.

 

Internetowe Forum Polonijne to projekt łączący Polonię i Polaków z całego świata, którego celem jest pielęgnowanie i popularyzowanie polskich tradycji i obyczajów za granicą wśród młodego pokolenia. Jego głównym zadaniem jest utworzenie wirtualnej przestrzeni dla instytucji, organizacji i indywidualnych osób mieszkających poza granicami kraju, które chcą aktywnie działać na rzecz dobrego imienia Polski i Narodu Polskiego. Forum będzie również otwartym miejscem dialogu dla osób z Polski, zainteresowanych bezpośrednią współpracą z Polonią i Polakami żyjącymi poza granicami kraju.

W ramach projektu “Internetowe Forum Polonijne” tworzone były także inicjatywy integrujące jego uczestników. Ze względu na pandemię koronawirusa, są to aktywności przede wszystkim wirtualne. Ostatnią aktywnością były wspólne życzenia z okazji Dnia Niepodległości. Życzenia popłynęły z Argentyny, Austrii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Danii, Grecji, Kanady, Meksyku, Mołdawii, Niemiec, Rosji, Ukrainy i Urugwaju. W trakcie realizacji jest również patriotyczny projekt muzyczny.

Do udziału w pierwszej edycji projektu zgłosiło się ponad 50 chętnych z trzech kontynentów. W procesie kwalifikacji liderów do ścisłego grona weszło około 20 osób. Dzięki podziałowi działań na część otwartą i zamkniętą, bezpośredni udział w formule otwartej został zapewniony znacznie większej liczbie osób. W gronie uczestników znalazły się osoby zarówno urodzone poza granicami kraju, czasami w kolejnym już pokoleniu, jak również te, które wyemigrowały z kraju na różnych etapach swojego życia. Nie zabrakło także osób związanych z Polonią, które przyjechały do Polski na studia. Wiele osób, które dołączyły do spotkań w ramach Forum współpracuje z młodzieżą i z tego powodu zdecydowały się na udział w przedsięwzięciu.

Projekt jest finansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego w dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za Granicą

 

{"register":{"columns":[]}}