Jeńcom strzelano w tył głowy - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13.04.2023
13 kwietnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiony w rocznicę opublikowania informacji o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego na terenie ZSRS. Sprawcy przyznali się do popełnionych zbrodni dopiero pół wieku później.
W kwietniu i maju 1940 r. na mocy decyzji najwyższych władz sowieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. zamordowano co najmniej 21 768 obywateli polskich, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji oraz innych formacji mundurowych. Ofiarami zbrodni były także dzieci, kobiety, ludność cywilna i kapłani. Jeńcom strzelano w tył głowy.
Zamordowani byli ofiarami niewypowiedzianej wojny, a ich śmierć była efektem okrutnego pogwałcenia jakichkolwiek praw przez najwyższe władze sowieckie, które nakazały rozstrzelanie polskich jeńców więzionych w obozach na terenie Związku Sowieckiego oraz innych więźniów polskich przetrzymywanych na terenach wschodnich województw II Rzeczypospolitej, zajętych we wrześniu 1939 r. przez Armię Czerwoną.
Zbrodnia Sowietów miała nigdy nie wyjść na jaw. Ciała ofiar starano się ukryć, zakopując je w zbiorowych dołach śmierci zlokalizowanych m.in. w Lesie Katyńskim (pod Smoleńskiem), Piatichatkach (pod Charkowem), Miednoje (pod Kalininem), Bykowni (pod Kijowem), Kuropatach (pod Mińskiem). Wersję o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy, upowszechniano przez cały czas istnienia ZSRS i PRL. Związek Sowiecki przyznał się do popełnionego ludobójstwa jako „zbrodni reżimu stalinowskiego”, dopiero 13 kwietnia 1990 r. ale do dziś Kreml nie zgodził się na pełne ujawnienie akt katyńskich.
Już 10 kwietnia 2023 r. Ambasador RP w Moskwie, Pan Krzysztof Krajewski wraz ze współpracownikami, przedstawicielami duchowieństwa oraz Polaków z okręgów moskiewskiego i smoleńskiego uczcił pamięć ofiar Zbrodni Katyńskiej na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu.
Chwała Bohaterom. Cześć Ich pamięci!