Mistrzostwa Świata Drużyn Polonijnych w Piłce Nożnej Leszno 2022
18.07.2022
W dniach 13 – 17 lipca 2022 r. w Lesznie odbyły się Mistrzostwa Świata Drużyn Polonijnych.
Inicjatywa powstała po zeszłorocznych Mistrzostwach Europy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem Polonii i Polaków mieszkających poza krajem. W tym roku formuła rywalizacji piłkarskiej drużyn polonijnych została rozszerzona na cały świat.
Patronat nad Mistrzostwami Świata objęła Kancelaria Premiera Rady Ministrów, Polski Związek Piłki Nożnej, Miasto Leszno i TVP Polonia. Ta ostatnia relacjonowała na antenie wszystkie mecze, w tym mecz finałowy pomiędzy FC Schadewijk z Holandii a Olimpią Toronto z Kanady - na żywo.
Mistrzostwa otworzył Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, który powitał wszystkie drużyny, gości i kibiców przybyłych z całego świata.
W zawodach wzięło udział 8 drużyn, które zajęły następujące miejsca:
1. ⚽ Olimpia Toronto z Kanady,
2. ⚽ FC Schadewijk z Holandii,
3. ⚽ Białe Orły Tilburg z Holandii,
4. ⚽ PNS Schiedam z Holandii,
5. ⚽ FC Wien z Austrii,
6. ⚽ Polonia Leszno Oldboys (reprezentant gospodarzy),
7. ⚽ Polonia Berlin z Niemiec,
8. ⚽ Polonia Wiesbaden z Niemiec,
Kluby rozegrały łącznie 20 meczów. Pierwszym Polonijnym Mistrzem Świata została drużyna z Kanady – Olimpia Toronto.
Gospodarzy turnieju reprezentował Klub Piłkarski Polonia Leszno Oldboys. Mistrzostwa były ogromnym wydarzeniem dla gospodarzy turnieju, który w tym roku obchodzą swój 110. rocznicę powstania.
Jak podkreślił menadżer Klubu Piłkarskiego Polonia 1912 Leszno, Przemysław Kowalski, Mistrzostwa były doskonałą okazją do integracji środowiska polonijnego połączonej z rywalizacją sportową w duchu fair-play. W ramach turnieju ważnym symbolem solidarności z Polakami za Ukrainie był mecz Pogoni Lwów z Polonią Piła. ze względu na wojnę wywołaną przez Rosję, w meczu mogli wziąć udział jedynie najmłodsi zawodnicy - z roczników 2008/2009.
Gośćmi specjalnymi Mistrzostw Świata byli Andrzej Juskowiak - słynny napastnik, wicemistrz olimpijski, i król strzelców Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992 r., oraz Jan Banaś - piłkarz reprezentacji Polski, który w latach 1964-1973 rozegrał 31 spotkań i strzelił siedem bramek - w tym słynną bramkę w meczu z Anglią na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdy Polska wygrała z Anglikami 2:0.
W sobotę odbył się Piknik Polonijnym, który towarzyszył Mistrzostwom Świata Drużyn Polonijnych w Piłce Nożnej. Najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w grach i zabawach, na scenie odbyły się koncerty, a lokalne koła gospodyń wiejskich przygotowały pyszne jedzenie.
Mistrzostwa Świata Drużyn Polonijnych w Piłce Nożnej to wspaniałe wydarzenie łączące Polaków z całego świata. Nasi Rodacy poza Polską ciężko pracują, a sport to dla nich możliwość odreagowania, rozmowy, ale najważniejsze - wymiany kulturalnej i spotkania innych przedstawicieli Polonii. Polacy powinni być razem, wspólnie promując polską kulturę i historię. Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą z nieukrywaną satysfakcją zauważył, że poziom tegorocznych Mistrzostw był znacznie wyższy niż rok temu.
Wydarzenie było współfinansowane przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.