W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nadanie Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Premiera Jana Olszewskiego połączone z jubileuszem 30–lecia

14.12.2022

14 grudnia w Belwederze Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą uczestniczył w uroczystym nadaniu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” imienia Premiera Jana Olszewskiego połączonego z jubileuszem 30–lecia, z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy, Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej, Ministra w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dery oraz Prezesa Fundacji Mikołaja Falkowskiego.

Jubileusz 30-lecia Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie”

Prezydent Andrzej Duda powiedział: „Wielkim, wspaniałym obrazem 30–lecia Fundacji jest to, jak wiele dzieł zrealizowała, jak ogromna się kreatywność tych, którzy te dzieła realizują, w jak wielu aspektach Fundacja pomaga, i jak bardzo szybko reaguje na to, co jest rzeczywiście potrzebne”.

Prezydent z Małżonką wręczyli statuetki Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w czterech kategoriach: Aktywni we wzmacnianiu polskości w swoich „małych Ojczyznach”; Dziennikarze zaangażowani w promocję polskiej kultury i wzmacnianie struktur polskich mediów na Wschodzie;     Działacze ze świata biznesu, nauki i kultury – zasłużeni dla Rodaków na Wschodzie; Instytucje, które od lat udzielają wparcia finansowego na rzecz Wschodniego Funduszu Dobroczynności oraz „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” realizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, pod patronatem Pary Prezydenckiej.

W kategorii „Aktywni we wzmacnianiu polskości w swoich „małych Ojczyznach”” wyróżnienie zostali:

•           Helena Legowicz (działaczka społeczna i kulturalna na Zaolziu, prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej, zasłużona dla integracji polskich środowisk na Zaolziu /Czechy);

•           Marian Kania (Prezes Towarzystwa Odrodzenia Kultury Polskiej im. Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu, założyciel polskiej szkoły w Krzemieńcu, ambasador polskości na Ukrainie);

•           Walentyna Szydłowska (zasłużona Dyrektor Państwowego Polskiego Gimnazjum w Rezekne, ambasador polskości w Łatgalii, gdzie wszyscy ją znają i podziwiają);

Wyróżnienie w tej kategorii przyznano dla Adama Chłopka, dyrektora Ogólnoukraińskiego Koordynacyjno-Metodycznego Centrum Nauczania Języka i Kultury Polskiej w Drohobyczu na Ukrainie, który nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu. Pan Dyrektor otrzyma nagrodę w najbliższym możliwym czasie.

W drugiej kategorii wyróżnienie zostali dziennikarze zaangażowani w promocję polskiej kultury i wzmacnianie struktur polskich mediów na Wschodzie. Laureatami zostali:

•           Halina Ostas (dziennikarka Polskiego Radia, popularyzująca polską kulturę w Polskim Radiu dla Zagranicy, prowadząca szkolenia dla polskich mediów na Wschodzie);

•           Walenty Wojniłło (współzałożyciel i publicysta Ośrodka Medialnego „Wilnoteka”, wieloletni korespondent TVP na Litwie, popularyzator polskiej historii na Wileńszczyźnie).

W trzeciej kategorii wyróżniono działaczy ze świata biznesu, nauki i kultury – zasłużeni dla Rodaków na Wschodzie:

•           Michał Stępniewski (Wiceprezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, „mecenas Polonii” i filantrop od lat społecznie zaangażowany we wzmacnianie polskości na Wschodzie, szczególnie na Syberii i popularyzowanie wiedzy o Polsce i Polakach na całym świecie);

•           Zbigniew Sulatycki (kapitan żeglugi wielkiej, publicysta, działacz katolicki, członek rządu premiera Jana Olszewskiego, społecznie zaangażowany we wspieranie Polaków i Polonii na całym świecie);

•           Piotr Wachowiak (profesor i rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, od lat osobiście zaangażowany w aktywizację zawodową studentów polskiego pochodzenia na Wschodzie, opiekun wielu roczników młodzieży akademickiej mającej polskie pochodzenie z dawnych Kresów Wschodnich).

W czwartej kategorii wyróżniono instytucje, które od lat udzielają wsparcia rzecz Wschodniego Funduszu Dobroczynności oraz „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie” realizowanej przez Kancelarię Prezydenta RP, pod patronatem Pary Prezydenckiej:

•           Fundacja BGK im. Jana Kantego Steczkowskiego – Prezes Zarządu Fundacji Renata Kościelniak;

•           Fundacja KGHM Polska Miedź – Prezes Zarządu Fundacji Helena Krupska;

•           Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej – Wiceprzewodnicząca Rady Fundacji Magdalena Kopka – Wojciechowska;

•           Fundacji ORLEN – Prezes Zarządu Fundacji Katarzyna Różycka;

•           Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza – Prezes Zarządu Fundacji Kinga Szewczyk;

•           Fundacja PKO Banku Polskiego – Prezes Zarządu Fundacji Aleksandra Mazur.

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą podziękował Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” za jej działania służące pomocy naszym Rodakom i podtrzymywanie polskości poza granicami naszego kraju.

 

Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” została założona w 1992 r. jako Fundacja Skarbu Państwa. Jej powstanie zainicjował Premier Jan Olszewski. Podstawowym celem Fundacji jest niesienie pomocy Polakom i Polonii oraz wspieranie naszych Rodaków zamieszkujących na całym świecie, w szczególności na Wschodzie.

 

Jan Olszewski

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku w Warszawie. W latach okupacji hitlerowskiej od 1943 roku brał udział w konspiracyjnej organizacji harcerskiej Szare Szeregi. W 1953 roku ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W 1954 roku rozpoczął pracę naukową w Zakładzie Nauk Prawnych PAN.

W okresie przełomu październikowego 1956 roku należał do zespołu redakcyjnego tygodnika "Po Prostu". Po zamknięciu pisma w 1957 roku został objęty zakazem pracy w dziennikarstwie. W 1962 roku zdał egzamin adwokacki. Od początku swej pracy w adwokaturze prowadził obrony ludzi prześladowanych przez władze PRL. Był obrońcą Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego, Janusza Szpotańskiego i innych. W 1968 roku w związku z obroną studentów aresztowanych w czasie manifestacji marcowych w Warszawie został pozbawiony możliwości wykonywania funkcji obrońcy.

Na przełomie 1975 – 76 wziął udział w zorganizowaniu Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, tajnej organizacji, stawiającej sobie za cel przygotowanie ideowych podstaw przyszłej, suwerennej polskiej państwowości. Po strajkach czerwcowych w 1976 roku w Radomiu i Ursusie należał do paroosobowego zespołu warszawskich adwokatów, którzy bezinteresownie bronili represjonowanych robotników. Współdziałał z Komitetem Obrony Robotników oraz Ruchem Obrony Praw Człowieka i Obywatela. W okresie strajków sierpniowych w 1980 roku przygotowywał razem z Wiesławem Chrzanowskim i Władysławem Siła-Nowickim statut organizacji Wolnych Związków Zawodowych. W okresie od sierpnia 1980 roku do grudnia 1981 roku był doradcą Komisji Krajowej "Solidarności" i Zarządu Regionu Mazowsze.

W okresie stanu wojennego bronił działaczy "Solidarności", m. in. Lecha Wałęsy i Zbigniewa Romaszewskiego. W tych latach pełnił funkcję doradcy w Sekretariacie Episkopatu Polski. Występował jako oskarżyciel posiłkowy reprezentujący rodzinę księdza Jerzego Popiełuszki w procesie Jego morderców. W 1989 roku w pertraktacjach "Okrągłego Stołu" udzielał jako ekspert pomocy przedstawicielom strony solidarnościowo – opozycyjnej.

W pierwszych wolnych wyborach do Sejmu RP został wybrany z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum posłem z Warszawy. 5 grudnia 1991 r. Sejm powołał Jana Olszewskiego na stanowisko premiera rządu RP, obalonego 4 czerwca 1992 roku. W 1993 roku uczestniczył w Społecznej Komisji Konstytucyjnej, która współpracując z Komisją Krajową "Solidarności", przygotowała Obywatelski Projekt Konstytucji, podpisanej przez półtora miliona obywateli. W grudniu 1995 roku został przewodniczącym Ruchu Odbudowy Polski. Jako poseł III i IV kadencji Sejmu RP przewodniczył Kołu Poselskiemu ROP-u.

Zmarł 7 lutego 2019 r.

Źródło: prezydent.pl

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}