Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych
19.10.2022
Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego przedstawiającego sylwetki niezłomnych duchownych, przygotowanego przez Departament Współpracy z Polonią i Polakami za granicą, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów specjalnie z tej okazji.
Sejm ustawą z dnia 4 października 2018 r. ustanowił dzień 19 października Narodowym Dniem Pamięci Duchownych Niezłomnych, czyli na dzień porwania i męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana "Solidarności" – 19 października 1984 roku.
Wideo
Święto upamiętnia „bohaterów, niezłomnych obrońców wiary i niepodległej Polski”. Duchowni niezłomni to m.in. św. Maksymilian Kolbe - męczennik z Auschwitz, księża Jan Krenzel i Teodor Walenta zamordowani przez Sowietów, ksiądz Stanisław Dobrzański, proboszcz parafii Ostrówki, który został zamordowany w 1943 roku oraz Stefan kardynał Wyszyński.
Duchowni stanowili zagrożenie dla władzy w okresie istnienia PRL. Wspierali, ale i aktywnie brali udział w działaniach mających na celu odzyskanie wolności. Kazania o odwadze oraz ich czyny wzmacniały w Polakach chęć przetrwania i siłę do walki o zwycięstwo.