W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

14.06.2021

14 czerwca, w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, Minister Jan Dziedziczak wziął udział w uroczystych obchodach 81. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Auschwitz 14.06.2021

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach , której przewodniczył biskup Roman Pindel, ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. O godzinie 12.00 odbyło się symboliczne upamiętnienie na terenie byłego obozu Auschwitz I. Wraz z Ocalonymi i z delegacją gości oficjalnych, Minister Jan Dziedziczak, w imieniu Premiera RP, przeszedł spod bramy „Arbeit macht frei” przed blok 11, gdzie zabrzmiał hymn Polski. Na zakończenie obchodów złożono znicze i wieniec pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku 11.

W wydarzeniach upamiętniających rocznicę udział wzięło czworo ocalałych z obozu: Lucyna Adamkiewicz, Zdzisława Włodarczyk, Barbara Wojnarowska-Gautier oraz Bogdan Bartnikowski.
 
To ogromny zaszczyt móc uczestniczyć w tym ważnym dniu, upamiętniając ofiarę więźniów obozu tworzonego początkowo - co należy światu zawsze przypominać - dla Polaków. 14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.
Z 728 deportowanych w tym transporcie więźniów, wojnę przeżyło 325 osób, 292 zginęło, a w przypadku 111 los jest nieznany.
 
Obchody 81. rocznicy tego wydarzenia zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a także Honorowym Patronatem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}