W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą z Rodakami w Belfaście

31.05.2023

29 maja br. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą przewodniczył delegacji Kancelarii Premiera, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przedstawicieli świata nauki i mediów, która udała się do Belfastu, by wspólnie z mieszkającymi tam Polakami uczcić Dzień Polonii i Polaków za Granicą. „Każdy Rodak może być ambasadorem polskości i aktywnie angażować się w życie społeczne promując Polskę poza jej granicami” – mówił podczas spotkania minister Jan Dziedziczak.

Minister Jan Dziedziczak Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą przy „polskich” muralach poświęconych Polskim Siłom Powietrznym, Dywizjonowi 303 oraz Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu w Belfaście.

Wizytę w Irlandii Północnej rozpoczęło zwiedzanie miejsca poświęconego pamięci o polskim udziale w działaniach wojennych zbliżających świat do zwycięstwa w II wojnie światowej. Uczestnicy delegacji obejrzeli murale poświęcone Polskim Siłom Powietrznym, Dywizjonowi 303 oraz Generałowi Stanisławowi Sosabowskiemu, dowódcy 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej zasłużonej podczas Bitwy o Anglię. Następnie odbyła się Msza św. W kościele pw. Św. Antoniego w Belfaście w intencji Rodaków za granicą, podczas której homilię wygłosił ks. Marian Jachym TChr.

Spotkanie z rodakami uświetniające Dzień Polonii i Polaków za Granicą odbyło się w Belfast City Hall. Wzięli w nim także udział przedstawiciele władz Irlandii Północnej i zaproszeni goście. Irlandia Północna była popularnym kierunkiem tzw. "nowej emigracji" po akcesji Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Mieszka tam ok. 30 tys. Polaków, a język polski jest drugim po angielskim najczęściej używanym językiem. Od 2017 r. działa tam Konsulat Generalny Rzeczpospolitej Polskiej. "Niezmiernie cieszy mnie fakt, że to nasz rząd powołał Konsulat RP w Belfaście. W znacznym stopniu ułatwił on życie Polakom w Irlandii Północnej" – mówił do zaproszonych gości minister Jan Dziedziczak.

Spotkanie z rodakami uświetniła ceremonia wręczenia Odznak Honorowych za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą osobom, które aktywnie wspierają działania na rzecz społeczności polskiej mieszkającej poza krajem. Otrzymali je: prof. Cezary Żołędowski, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego zaangażowany w umacnianie więzi społeczności polonijnej i polskiej z Ojczyzną, Ambasador RP w Wielkiej Brytanii prof. Piotr Wilczek, zasłużony dla promocji współpracy kulturalnej i gospodarczej na arenie międzynarodowej, przełożona generalna Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii matka Ewa Kaczmarek, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej ks. Krzysztof Olejnik, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski oraz prof. Paweł Hut, zasłużony dla umacniania współpracy społeczności polonijnej i polskiej z Ojczyzną. Ponadto odznaczenia otrzymały: Szkoła POLCA, Polska Szkoła Sobotnia w Belfaście im. Adama Staszica. Adama Staszica. Adama Staszica. Adama Staszica. Adama Staszica. Adama Staszica. Marii Skłodowskiej-Curie oraz polska organizacja Cooltura Polish Community Centre, której celem jest przybliżanie i popularyzacja polskiej historii i dziedzictwa kulturowego w Irlandii Północnej. "Warto o Polsce, jej historii i tradycjach opowiadać i przekazywać je przyszłym pokoleniom. Każdy Rodak może być ambasadorem polskości i aktywnie angażować się w życie społeczne, promując Polskę poza jej granicami" – mówił podczas ceremonii wręczania wyróżnień min. Jan Dziedziczak.

Wizyta w Belfaście była również okazją do odwiedzenia miejsc pamięci związanych z polskimi bohaterami. Polska delegacja złożyła wieńce na grobach polskich pilotów poległych podczas II wojny światowej. Ostatnim akcentem obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą było spotkanie w Konsulacie Generalnym RP w Belfaście, który został otwarty z inicjatywy ministra Jana Dziedziczaka Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą i znakomicie służy polskiej społeczności zamieszkałej w Irlandii Północnej od 2018 roku.

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}