Odsłonięcie grobowca prof. Leona Bilińskiego po renowacji z funduszy KPRM
15.06.2023
12 czerwca 2023 r. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak wraz z Pełnomocnikiem Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci Wojciechem Labudą wzięli udział w obchodach 100-lecia śmierci wybitnego polskiego ekonomisty i ministra prof. Leona Bilińskiego, połączonych z odsłonięciem jego grobowca po renowacji sfinansowanej ze środków KPRM. Profesor Biliński był postacią znaną w całej Europie, która traktowała swoją misję polityczną jako służbę ojczyźnie – wspominał zasłużonego Polaka minister Jan Dziedziczak.
W uroczystości w czeskich Cieplicach wzięli także udział: zastępca burmistrza miasta Teplice, senator Hynek Hanza, poseł Jaroslav Bžoch, biskup Martin Davidek, prezes Klubu Polskiego w Pradze Małgorzata Bejšovec, przedstawiciel Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Pawła II. Jana Pawła II. Jana Pawła II. Jana Pawła II. Jana Olszewskiego prof. Janusz Smaza, przedstawicielka Ambasadora Bośni i Hercegowiny Adisa Mujkić, polski kapłan Marcin Saj, a także dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami w KPRM Jan Badowski. Wydarzenie zgromadziło wielu Polaków mieszkających w Czechach, którzy przybyli na uroczystości z Pragi.
Urodzony w Galicji Wschodniej w 1846 r. Leon Biliński ukończył studia prawnicze i ekonomiczne we Lwowie. Po uzyskaniu profesury kierował Katedrą Ekonomii Społecznej na lwowskim uniwersytecie, przez kilka kadencji był także dziekanem Wydziału Prawa i rektorem lwowskiej uczelni. Zaangażowany w sprawy polskie, propagował język polski jako wykładowy, został także polskim radnym i posłem Reichstagu Przedlitawii. Władze austriackie doceniły jego wiedzę i fachowość – trzykrotnie pełnił funkcję ministra skarbu Austrii i Królestwa Węgier, a kiedy Polska odzyskała niepodległość, wrócił do kraju, by w 1919 r. objąć tekę ministra skarbu w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego. Zabiegał też o wypracowanie porozumienia gospodarczego Polski i Austrii, kierując Bankiem Polsko-Austriackim. Zmarł w 1923 r. w Wiedniu , został pochowany w Cieplicach, gdzie wcześniej spoczęła jego żona.
Renowacja zabytkowego nagrobka prof. Bilińskiego została sfinansowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, przy współpracy Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". Planowane są kolejne przedsięwzięcia renowacji kilkudziesięciu grobów Polaków, którzy zasłużyli się Rzeczypospolitej na uchodźstwie.