Pożegnanie zasłużonych dla Polski oficerów, śp. generała Stanisława Kopańskiego i śp. podpułkownika Stefana Eichlera oraz ich małżonek
04.12.2023
3 grudnia o godz. 15:00 w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Londynie odbyła się uroczystość pożegnania śp. generała Stanisława Kopańskiego i śp. podpułkownika Stefana Eichlera wraz z ich małżonkami, w której uczestniczyła polska delegacja rządowa na czele z Ministrem Janem Dziedziczakiem Pełnomocnikiem Rządku ds. Polonii i Polaków za Granicą.
Pierwszym punktem wizyty polskiej delegacji rządowej w Wielkiej Brytanii, w składzie: Minister Jan Dziedziczak Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Wojciech Labuda Pełnomocnik ds. ochrony miejsc pamięci, Małgorzata Gosiewska Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą, oraz przedstawiciele rodzin zmarłych, było złożenie wieńców pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Gunnersbury. Jest to pierwszy w Europie Zachodniej pomnik upamiętniający polskich jeńców wojennych zamordowanych wiosną 1940 przez Sowietów. Monument został odsłonięty 18 września 1976 r. Na pomniku został zawieszony symbolicznie Krzyż Orderu Virtuti Militari (nr 14384), którym Prezydent RP na Uchodźstwie w Londynie Stanisław Ostrowski dekretem z dnia 11 listopada 1976 odznaczył zbiorowo żołnierzy polskich zgładzonych w Katyniu i innych nieznanych miejscach kaźni, dla upamiętnienia ofiary ich życia, w imię Niepodległości Polski.
Członkowie delegacji zapalili symboliczne biało-czerwone znicze pamięci na grobach należących do zasłużonych polskich wychodźców, między innymi na grobie śp. Prezydenta Kazimierza Sabbata oraz śp. Aleksandry Haller, żony Generała Hallera.
Następnie w kościele Świętego Andrzeja Boboli odbyła się Msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza Zygmunta Zapaśnika oraz ks. kanonika Jacka Laskowskiego, podczas której zgromadzeni modlili się za duszę śp. generała Stanisława Kopańskiego i śp. podpułkownika Stefana Eichlera oraz ich małżonek.
Zgormadzeni wierni podczas Mszy św. usłyszeli słowa homilii: "Patriotyzm to trzy słowa: Bóg Honor Ojczyzna. Te trzy słowa mieli w sercu Ci, których dziś żegnamy. Honor to gotowość wielu ofiar", podkreślał ks. Proboszcz.
Było to nawiązanie do życiorysów polskich bohaterów, które warto w tym miejscu przedstawić.
Śp. generał Stanisław Kopański (1895-1976) urodził się w rosyjskim Petersburgu w 1895 r. Brał udział w walkach z Ukraińcami o Lwów, a w kwietniu 1919 r. w szturmie na Wilno, gdzie stracił oko, stąd jego przydomek "Jednooki". W 1923 r. uzyskał dyplom inżyniera dróg i mostów, a od 1927 r. studiował w École Supérieure de Guerre w Paryżu. Był, jak większość dyplomowanych przedwojennych oficerów, bardzo zdolny, wykształcony i obyty w wielu dziedzinach. Po wkroczeniu do Polski Sowietów 17 września 1939 r. ewakuował się do Rumunii, a następnie dotarł do Francji. Tam, na początku kwietnia 1940 r., został dowódcą Brygady Strzelców Karpackich w Syrii, a jesienią tego roku otrzymał nominację na generała brygady. W 1941 r. dowodził obroną Tobruku. Po wojnie generał Kopański zamieszkał w Anglii. Przez kolejne lata działał w środowiskach kombatanckich, szczególnie w Związku Tobrukczyków i Związku Karpatczyków. Zmarł w Londynie w 1976 r. i został pochowany na tamtejszym cmentarzu Northwood.
Śp. podpułkownik Stefan Eichler (1892-1980) urodził się w 1892 r. w Sosnowcu. Od wczesnej młodości angażował się w walkę o niepodległość Polski. Ostatecznie w 1912 r. ukończył Szkołę Handlową w Radomiu i wyjechał na studia do Belgii, gdzie wstąpił do Związku Strzeleckiego, a w 1914 r. został dowódcą plutonu strzeleckiego w Glons. Od 1916 r. służył w 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich. W listopadzie 1918 r. Stefan Eichler wstąpił do odrodzonego Wojska Polskiego. Kiedy w czerwcu 1940 r. ZSRS zajęło państwa nadbałtyckie, trafił do obozu w Kozielsku i Griazowcu. Na mocy układu Sikorski–Majski został zwolniony i wstąpił w szeregi PSZ w ZSRR. Był szefem sztabu 5, następnie 10 Dywizji Piechoty. Po ewakuacji do Iranu był od 1942 szefem Bazy Ewakuacyjnej w Teheranie. Po zakończeniu działań wojennych był jednym z liderów polskiego wychodźstwa w Wielkiej Brytanii. Zmarł w 1980 r. i został pochowany na cmentarzu Morden w Londynie.
Po oficjalnych uroczystościach polska delegacja rządowa spotkała się z rodakami w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, gdzie Minister Jan Dziedziczak opowiedział o licznych inicjatywach podejmowanych przez polski rząd mających na celu powrót do kraju naszych zasłużonych rodaków. "Cieszę się, że Polacy w Wielkiej Brytanii dbają o więzy z Ojczyzną, czego dowodem jest istnienie, a przede wszystkim działalność Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie", powiedział J. Dziedziczak.
Na koniec wizyty delegacja odwiedził Bibliotekę Polską w POSK, gdzie Minister J. Dziedziczak podziękował Pani dyrektor Dobrosławie Platt za oddanie i pracę dla utrzymywania historii Naszej Ojczyzny na londyńskiej ziemi .
Szczątki, śp. generała Stanisława Kopańskiego i śp. podpułkownika Stefana Eichlera, tych zasłużonych dla Polski oficerów wraz z ich małżonkami zostaną sprowadzone z Wielkiej Brytanii do Polski, gdzie 6 grudnia 2023 r. o godz. 11:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej 13/15 w Warszawie odbędzie się msza żałobna.
Następnie, w asyście wojskowej, trumny zostaną przewiezione na Cmentarz Wojskowy przy ul. Powązkowskiej 43/45, gdzie około godz. 13:00 nastąpi złożenie doczesnych szczątków oficerów oraz ich małżonek do nowych miejsc pochówków w kwaterze C. Wydarzenie ma charakter otwarty; mogą wziąć w nim udział wszyscy zainteresowani.
Przedsięwzięcie jest realizowane przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Jana Olszewskiego we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Ambasadą RP w Londynie. Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.