Spotkanie Premiera Mateusza Morawieckiego z Polonią w Hiszpanii
31.05.2021
W dniach 30-31 maja odbyły się polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe w Alcalá de Henares. Pełnomocnik Rządu ds Polonii i Polaków za granicą, Minister Jan Dziedziczak, towarzyszył Premierowi RP, Panu Mateuszowi Morawieckiemu podczas tej wizyty.
Pierwszym punktem wizyty było spotkanie Pana Premiera z Polonią, które miało miejsce tuż po przylocie delegacji oficjalnej do Hiszpanii. W niedzielny wieczór, w ogrodach Ambasady RP w Madrycie zgromadziło się przeszło 80 przedstawicieli organizacji polonijnych, szkół sobotnich, polskich duszpasterzy, a także osób dbających o polską kulturę, historię i język z całej Hiszpanii. Spotkanie odbyło się w bardzo serdecznej atmosferze partnerstwa i uznania dla działań hiszpańskiej Polonii. "Cytując Cypriana Kamila Norwida: Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. I ten obowiązek nie kończy się na granicy" - powiedział Premier Mateusz Morawiecki. Podziękował za przekazywanie polskości kolejnym pokoleniom Polaków, za rozwijanie szkolnictwa społecznego i liczne kulturalne inicjatywy, a także za promocje polskiej gospodarki. Premier podkreślił, że pięknym przykładem braterstwa i solidarności było zaangażowanie hiszpańskiej Polonii w akcję "Polonia4Neighbours", w której środowiska polonijne angażowały się w pomoc osobom dotkniętym skutkami pandemii koronawirusa. Podczas spotkania przedstawiciele Polonii mieli okazję do licznych, toczonych w pozytywnej atmosferze, rozmów z przedstawicielami polskiego rządu i ambasady.
Drugiego dnia wizyty Pełnomocnik Rządu ds Polonii i Polaków za Granicą odwiedził Katedrę Matki Bożej Almudena, główną świątynię rzymskokatolicką Madrytu. Minister złożył kwiaty pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II, który poświęcił Katedrę podczas swojej pielgrzymki w 1993 roku. Następnie, w Alcalá de Henares wizytował wystawę jednego z najciekawszych polskich artystów, Wojciecha Siudmaka. Wystawa została zorganizowana przez Stowarzyszenie Orzeł Biały, Instytut Polski w Madrycie oraz władze Alcala de Henares. Minister złożył także wizytę w Muzeum Cervantesa, zlokalizowanym w domu, w którym mieszkał ten wielki hiszpański i europejski pisarz.
Liczebność Polonii w Hiszpanii jest szacowana na ponad 100 tysięcy osób. Znakomita większość spośród nich to emigracja po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, ale znaczącą grupą Polonii jest także emigracja solidarnościowa lat 80. XX wieku. Głównymi skupiskami Polonii są Madryt i okolice (zwłaszcza Getafe, Alcalá de Henares) oraz Barcelona.