Spotkanie z Polonią z Argentyny
19.02.2021
19 lutego 2021 roku Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą minister Jan Dziedziczak spotkał się z przedstawicielami Polonii w Argentynie.
Było kolejnym z cyklu spotkań Pełnomocnika ze środowiskami polonijnymi. Udział w nim wzięli przedstawiciele największych organizacji i szkół polonijnych, duszpasterstwa, a także harcerstwa. Spotkanie odbyło się za pośrednictwem wideokonferencji
Dużą część spotkania poświęcono sprawie podtrzymywania polskich wartości i przekazywania ich kolejnym pokoleniom, w szczególności dbaniu o naukę jezyka polskiego.
W spotkaniu uczestniczyli również Ambasador RP w Argentynie Aleksandra Piątkowska, Konsul Michał Świetlik oraz przedstawiciel Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ.
Szacuje się, że w Argentynie mieszka aktualnie ok. 120 tysięcy potomków Polaków. Pierwsi polscy osadnicy dotarli tam już na początku XIX wieku i byli to w większości żołnierze armii Napoleona. Po I wojnie światowej, Argentyna stała się drugim po Kanadzie krajem, do którego kierowała się zamorska emigracja z Polski. W roku 1935 w Buenos Aires powstało przedsiębiorstwo Colonizadora del Norte S.A. – Spółka Kolonizacyjna w Północnej Argentynie, powołane przez rząd polski w celu ułatwienia emigracji do krajów Ameryki Południowej. W sumie, w okresie międzywojennym do Argentyny udało się około 150 tys. Polaków. W czasie II wojny światowej i zaraz po jej zakończeniu zaczęła napływać emigracja polityczna, składająca się głównie z byłych wojskowych oraz z przedstawicieli wolnych zawodów. Zmieniło to nieco profil emigracji polskiej, która wcześniej była zdecydowanie chłopsko-robotnicza. Potomkowie Polaków w Argentynie są obecnie grupą bardzo zróżnicowaną pod względem kulturowym i ekonomicznym, ale na ogół świetnie odnajdują się w społeczeństwie lokalnym i są traktowaniu na równi z innymi obywatelami.