Spotkanie z Polonią z Haiti
22.04.2021
Wieczorem 22 kwietnia 2021 roku odbyło się spotkanie Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą ministra Jana Dziedziczaka z przedstawicielami Polonii na Haiti.
Było to niezwykłe spotkanie, zrealizowane za pośrednictwem wideokonferencji, w ramach cyklu #SpotkaniazPolonią, podczas którego minister Dziedziczak zapoznaje się z bieżącymi problemami i z planami na przyszłość Polaków mieszkających w różnych zakątkach świata.
Do wideokonferencji dołączyli zarówno Haitańczycy, potomkowie polskich legionistów, jak i Polacy, dbający o rozpowszechnianie wiedzy o Polsce wśród lokalnej społeczności oraz pielęgnujący pamięć o Polakach na Haiti.
To niezwykłe, że w miejscu tak odległym od Polski można nadal odnaleźć ślady polskości, a Polscy Haitańczycy z dumą mówią o swoich korzeniach, odwołując się do tradycji pozornie zupełnie im nieznanego kraju.
Dzieci z miejscowości Cazale, nazywanej polską wioską na Haiti, przy wsparciu Krzysztofa Szybńskiego, od wielu lat prowadzącego tam działalność rozwojowo-edukacyjną, specjalnie na tę okazję przygotowały nawet film.
Aktualnie obywatele polscy na Haiti to głównie członkowie rodzin polsko-haitańskich oraz pracownicy organizacji humanitarnych, czasowo przebywający na Haiti.
Mieszkańcy wsi Cazale (zwanej również Lapologne), położonej około 70 kilometrów od stolicy kraju Port-au-Prince, powołują się na swoje pochodzenie polskie i uważają się za potomków żołnierzy Legionów Polskich wysłanych na Haiti w celu tłumienia powstania czarnych niewolników. Legioniści po początkowych starciach z czarną ludnością polegli lub przeszli na stronę haitańską, a po zakończeniu walk pozostali na Haiti. Zachowane do XX wieku pamiątki oraz dokumenty związane z polskim pochodzeniem ludności zostały w większości utracone podczas okresu dyktatury Francoisa Duvaliera (lata 60-te), co związane było z dyskryminacją i prześladowaniami ludności o jaśniejszym kolorze skóry. W miejscowości zachował się jednak cmentarz, na którym znaczna część nazwisk to nazwiska polskie. Mieszkańcy Cazale, pomimo nieznajomości języka polskiego oraz kraju przodków, uważają się za Polaków i dumnie podkreślają swoją wyjątkowość.