Spotkanie z Prezydentem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem
17.03.2023
Dzisiaj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą wraz z Premierem Mateuszem Morawieckim oraz Ambasadorem RP w Republice Czeskiej Mateuszem Gniazdowskim, Ministrem Piotrem Müllerem - Rzecznikiem Rządu oraz Minister Izabelą Antos - zastępcą Szefa Kancelarii Premiera wziął udział w spotkaniu z Prezydentem Republiki Czeskiej Petrem Pavlem.
Dzień wcześniej Prezydent Republiki Czeskiej spotkał się z Prezydentem Andrzejem Dudą. Polski Prezydent podziękował za “bardzo dobre warunki, jakie są stwarzane dla polskiej mniejszości w Republice Czeskiej”. Wskazał na możliwość rozwoju kulturalnego oraz edukację. “Prosiłem Pana Prezydenta o taki swoisty patronat nad tymi sprawami, aby go sprawował” – powiedział Prezydent Andrzej Duda.
Podczas wizyty w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały poruszone kwestie współpracy polsko-czeskiej oraz zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa, przede wszystkim związane z rosyjskim atakiem na Ukrainę.
"Nie jestem pewien, czy w naszej tysiącletniej historii był lepszy czas w relacjach polsko-czeskich. Wspaniale jest gościć przedstawiciela kraju, który myśli podobnie jak my. Mamy wspólne wyzwania, zwłaszcza na Ukrainie" – napisał Premier Mateusz Morawiecki.
Warto podkreślić, że wizyta w Polsce Prezydenta Petra Pavla jest drugą wizytą zagraniczną po objęciu urzędu. To ważny sygnał – Polskę i Republikę Czeską jako sąsiadujące kraje łączą znaczące relacje dwustronne. W Republice Czeskiej podczas niedawnego spisu narodowość polską lub polsko - czeską wskazało blisko 40. tysięcy naszych Rodaków. Główne skupisko Polaków w Republice Czeskiej to Zaolzie – działa tam powołany w 1993 r. Kongres Polaków w Republice Czeskiej, który zrzesza 33 organizacje polskie z tego regionu. Najwieksza z nich Polski Związek Kulturalno - Oświatowy. Polacy w Republice Czeskiej posiadają status mniejszości narodowej. Nauczanie języka polskiego realizowane jest przede wszystkim na terenie Zaolzia i obejmuje trzy poziomy nauczania – przedszkolne (33 placówki), podstawowym (24 placówek), jedno gimnazjum oraz średnia szkoła handlowa z wyodrębnioną klasą z polskim językiem nauczania. Do polskich szkół i przedszkoli na Zaolziu uczęszcza łącznie ok. 3 tys. uczniów.