W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z przedstawicielami australijskiej Polonii

20.11.2020

W piątek 20 listopada 2020r. Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą wziął udział w spotkaniu on-line z przedstawicielami Polonii w Australii.

Spotkanie z przedstawicielami australijskiej Polonii

Poruszono kwestie, które są szczególnie ważne dla tamtejszej społeczności, w tym sprawy polskiej edukacji oraz problem zmian pokoleniowych.

„Mamy ogromne ambicje jeśli chodzi o współpracę z Polonią. Wiemy, że różnie bywało, że Polonia była w pewnych okresach traktowana jako petent lub kłopot. Ale my chcemy działać wspólnie, traktować Polonię po partnersku. Chcemy wpisać politykę polonijną w politykę zagraniczną Państwa Polskiego.” – mówił minister Jan Dziedziczak.

Dodał również, jak ważne jest przekazanie polskości następnym pokoleniom oraz podkreślił szczególne, wciąż aktualne, zadanie, jakie stoi przed rodakami na świecie, czyli obrona dobrego imienia Polski.

Początki polskiej imigracji do Australii sięgają XIX w., jednakże do końca II wojny światowej nie była ona zbyt liczna (w 1947 r. mieszkało tu ok. 6,5 tys. osób urodzonych w Polsce).
Według danych australijskich, najważniejsze okresy polskiej imigracji to lata: 1947-54 (ponad 50 tys. osób), 1957-66 (prawie 15 tys. osób) i 1980-91 (ponad 25 tys. osób). Wśród członków Polonii australijskiej urodzonych w Polsce można więc umownie wyróżnić zwłaszcza grupy migracji powojennej z końca lat 40. i początku lat 50. XX wieku oraz migracji „solidarnościowej” z lat 80.

Obecnie szkolnictwo polonijne w Australii na poziomie podstawowym i średnim prowadzone jest w ramach tzw. szkół sobotnich. Na poziomie podstawowym odbywa się ono w szkołach polskich, stworzonych przez polskie organizacje, w większości zarejestrowanych oficjalnie w australijskim systemie oświaty, uczących wyłącznie języka i kultury polskiej.  W całej Australii funkcjonuje obecnie 22 polskich sobotnich szkół podstawowych.

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}