W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z Przedstawicielem Polonii Kanadyjskiej oraz Posłem do Parlamentu Prowincji Manitoba w Kanadzie

Spotkanie Ministra Jana Dziedziczaka z Panem Marianem Jaworskim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Winnipeg oraz Panem Shannon Martin, Poseł do Parlamentu Prowincji Manitoba w Kanadzie.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odbyło się spotkanie Ministra Jana Dziedziczaka z Panem Marianem Jaworskim, Prezesem Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Winnipeg a także Dyrektorem Regionalnego Kongresu Polonii Kanadyjskiej w Centralnej Kanadzie. W spotkaniu uczestniczył także Pan Shannon Martin, Poseł do Parlamentu Prowincji Manitoba w Kanadzie, który przybył do Polski, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda pomoc udzielana obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną.

Rozmowa dotyczyła współpracy kanadyjskiej Polonii z władzami prowincji, omówione zostały zrealizowane oraz przyszłe projekty. Nie mogło zabraknąć również poruszenia tematów związanych ze wsparciem dla Ukrainy oraz wizerunku Polski w Kanadzie. W trakcie swojej wizyty Poseł Martin będzie miał okazję m.in. spotkać się z kanadyjskim żołnierzami służącymi w Suwałkach oraz odwiedzić polskie miejsca pamięci.

Pełnomocnik złożył gratulacje Panu Marianowi Jaworskiemu z okazji odznaczenia medalem Pro Patria przez Prezesa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które zostało wręczone podczas obchodów 155 rocznicy powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

W Kanadzie na stałe zamieszkuje ponad 1,1 mln osób polskiego pochodzenia (stanowią oni ok. 2,8% całej populacji). Polacy przybyli do Kanady już w XIX w. po kampanii Napoleona oraz kolejnych powstaniach. Kolejną dużą grupą migrantów stanowili żołnierze Polscy, których koniec II Wojny Światowej zastał w Europie Zachodniej i którzy nie zdecydowali się na powrót do Polski. Ostatnią grupą była emigracja polityczna w okresie lat 80 ubiegłego wieku. Obecnie w Kanadzie działa ponad 200 organizacji polonijnych o różnym charakterze - kulturalnym, kombatanckim, religijnym, czy ekonomicznym.

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}