W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ze środowiskami polskimi w Samborze i Łanowicach

01.03.2021

W poniedziałek 1 marca minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą odwiedził polskie ośrodki edukacyjno-kulturalne w Łanowicach oraz Samborze na Ukrainie. W wizycie uczestniczyła również Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny RP we Lwowie.

Wizyta w Samborze i Łanowicach - ściana pamięci w Łanowicach

W Łanowicach delegacja spotkała się z Walerym Traczem, prezesem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, który przedstawił inwestycje finansowe realizowane, m.in. dzięki wsparciu ze środków KPRM. Minister odwiedził także parafię pw. św. Mikołaja i NMP Saletyńskiej, przy której znajduje się polskie przedszkole.

Proboszcz parafii ks. Tomasz Krzemiński MS opowiedział również historię ściany pamięci i planów dotyczących stworzenia miejsca upamiętniającego historię łanowickiej parafii brutalnie przerwaną przez władzę komunistyczną w latach osiemdziesiątych. Historia tego miejsca rozpoczyna się w 1462 roku. Wtedy w Łanowicach wybudowano pierwszy kościół i założono parafię. W ponad 650-letniej historii wioski w miejscu tym powstały jeszcze 3 świątynie. Ostatnia w roku 1817. Niestety w czasach komunistycznych zamknięto parafię a proboszcza aresztowano i zesłano na Syberię. Wiosną 1983 roku traktory w asyście milicji zniszczyły świątynie.

W Domu Polskim w Samborze, odbyło się spotkanie z Marią Ziembowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi oddział w Samborze oraz Heleną Zawieruchą prezes TKPZL oddział w Żółkwi. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz omówienia bieżących problemów z jakimi mierzą się organizacje.

Na koniec wizyty minister spotkał się z ks. Andrzejem Kurkiem proboszczem parafii pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Samborze, który swoją posługę na Ukrainie pełni od ponad 30 lat.

Według szacunkowych danych na terenie lwowskiego okręgu konsularnego mieszka około 40-50 tys. Polaków. Największym skupiskiem Polaków jest Lwów, ponadto Polacy zamieszkują rejony: mościski (Strzelczyska, Pnikut, Lipniki) i samborski. 98 % mieszkańców wsi Łanowice k. Sambora deklaruje polskie pochodzenie.

 

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}