W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stała ekspozycja p.n. „Ognisko wolności” poświęcona historii Liceum Polskiego im K.C.Norwida, które funkcjonowało w latach 1940-1946, w Villard de Lans, nieopodal Grenoble

20.11.2021

Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Minister Jan Dziedziczak zachęca francuską Polonię do szerokiej współpracy podczas inauguracji wystawy o Liceum Polskim w Villard de Lans (1940-1946).

Polonia zwiedzająca wystawę Ognisko Wolności

20 listopada we francuskiej miejscowości turystycznej, Villard de Lans, nieopodal Grenoble, została inaugurowana  stała ekspozycja p.n. „Ognisko wolności” poświęcona historii Liceum Polskiego im K.C.Norwida, które funkcjonowało tam w latach 1940-1946. 

Podczas uroczystości, w imieniu Ministra Jana Dziedziczaka, zostały złożone wieńce, zapalono znicz pamięci poległych oraz zadeklarowano gotowość wspierania polonijnych projektów edukacyjnych, kulturalnych i akademickich w Villard de Lans zainspirowanych duchem francusko-polskiej przyjaźni „szkoły innej niż wszystkie”.

W 1940 roku po niemieckiej okupacji Paryża Rząd RP na uchodźctwie zlecił Zygmuntowi Lubiczowi Zaleskiemu przeniesienie polskiej szkoły ze stolicy do tzw. Wolnej strefy. Liceum polskie w Villard de Lans było jedyną funkcjonująca w Europie polską szkołą w okresie wojennym.  Przez Liceum przeszło w sumie około 800 uczniów, profesorów i pracowników przybyłych z Francji lub Polski. Byli wśród nich zarówno zdemobilizowani żołnierze, uciekinierzy z obozów jenieckich jak i dzieci polskich górników osiadłych we Francji w okresie międzywojennym. Nauka była dwujęzyczna. Dbano o wysoki poziom nauczania, patriotyczne wychowanie, pielęgnowano polskie tradycje, duchowość religijną i sprawność fizyczną. Liceum było ważnym ośrodkiem ruchu oporu polskiego i francuskiego. 27 Polaków ze szkoły walczyło w najważniejszej bitwie francuskiego ruchu oporu: walkach w Masywie Vercors. Wielu z nich poległo, inni dotarli do Polskiego Wojska i wzięli udział w wyzwalaniu Francji i Europy. Nazwiska poległych – za naszą wolność i waszą - wypisane są na Pomniku Pamięci w centrum miasta, na ścianie małej polskiej kapliczki stanowiącej 7 stację Drogi krzyżowej w pobliskich górach. Część z nich spoczywa na miejscowym cmentarzu.  Po wyzwoleniu Francji Liceum kontynuowało działalność, jednak gdy po cofnięciu przez Francje uznania dla Rządu londyńskiego, nadzór nad placówka przejął reżim komunistyczny, większość uczniów i profesorów nie zaakceptowała wprowadzonych zmian. Liceum zostało zamknięte, a szkoła uzależniona od nowego reżimu przeniesiona do Paryża. Uczniowie i profesorowie rozproszyli się po świecie. Od 1976 roku działa stowarzyszenie „Pamięć Liceum Polskiego K.C.Norwida” złożone z byłych uczniów, ich rodzin i przyjaciół, które pielęgnuje pamięć i tradycje Liceum. Inaugurowana wystawa została umieszczona w centralnie położonym „Domu Dziedzictwa” Villard de Lans. Opowiada historię, prezentuje pamiątki, udostępnia zdjęcia oraz filmy poświęcone Liceum. Powstała z inicjatywy stowarzyszenia oraz Konsulatu Generalnego RP w Lyonie. Projekt został zrealizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Polskie Towarzystwo Heraldyczne we współpracy z miastem Villard de Lans, w oparciu o dotację Senatu Rzeczypospolitej Polski,  przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Fundacji „Trzy trąby”. W uroczystościach, niezależnie od władz miasta, francuskich parlamentarzystów oraz organizatorów wzięli udział liczni przedstawiciele Polonii oraz francuscy przyjaciele Polski z południa Francji. 

Więcej informacji o Liceum polskim w Villard de Lans oraz wystawie można znaleźć na stronach:

https://lycee-polonais.com/aujourdhui/lycee_patrimoine-pl.php

https://www.facebook.com/KGLyon

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}