W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uchronić od zapomnienia (polskie miejsca pamięci za granicą)

01.11.2022

1 listopada, w kościele katolickim obchodzony jest jako Uroczystość Wszystkich Świętych, stanowi wyraz wiary w obcowanie świętych i powszechne powołanie do świętości. Uroczystość jest połączona z następującym po niej obchodem liturgicznym Dnia Zadusznego. 2 listopada w polskiej kulturze jest dniem pamięci o tych, którzy już odeszli.

Ochrona miejsc pamięci za granicą

W tych dniach odwiedzamy groby ważnych dla nas osób, okazujemy swoją tęsknotę i szacunek. Wspominając, przedłużamy istnienie obrazu ludzi, którzy już odeszli, w powszechnej świadomości.

Pamięć, która funkcjonuje za pośrednictwem opowieści, jest ulotna i zanika wraz z jej nosicielami. Ta zaś na nośnikach, jest o dłuższym terminie trwałości, ma jednak ograniczone kanały emisyjne.

Ogromną wartość stanowią fizyczne miejsca pamięci, takie jak cmentarze, groby, zabytkowe nekropolie, pomniki i tablice. Pomagają ocalić przed zapomnieniem, gdy tych, którzy pamiętali już nie ma.

Groby żołnierzy Wojska Polskiego, polskich zesłańców, uchodźców i cywilnych ofiar wojen, będące świadectwem polskich losów, rozsiane są niemal na wszystkich kontynentach kuli ziemskiej.

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, zapewnienia koordynację działań organów administracji rządowej i innych podmiotów realizujących zadania na rzecz Polonii i Polaków za granicą. W ramach takich działań, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje stały nadzór i opiekę nad 98 cmentarzami i kwaterami wojennymi w 53 krajach poza Polską, m.in. we Włoszech, Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie, Ukrainie, Libanie, Iranie i Izraelu.

Program Miejsca Pamięci Narodowej za Granicą, umożliwia ubieganie się o dofinansowanie zadań w zakresie m.in. prac badawczych i poszukiwawczych, których efektem winna być weryfikacja informacji na temat nieoznaczonych mogił wojennych znajdujących się poza granicami Rzeczypospolitej z zamiarem ich właściwego upamiętnienia.

Misją Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej jest odnalezienie i identyfikacja ofiar systemów totalitarnych i czystek etnicznych oraz zwrócenie ich rodzinom i Polsce. Działania Biura obejmują Litwę, Niemcy, Gruzję, Białoruś i Ukrainę.

Pamiętajmy o tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny, poza granicami kraju. A także o zmarłych w tym roku, cichych bohaterach, działaczach organizacji polonijnych, dbających o zachowanie polskości przez codzienną organiczną pracę. 

Te dni przypominają nam również o bliskości śmierci i jej nieuchronności. Zapalmy symboliczny znicz pod krzyżem, za tych, którzy odeszli z dala od Ojczyzny, za naszych Rodaków, którzy zginęli w walce o jej niepodległość oraz za tych, którzy teraz oddają życie w obronie Ukrainy.

Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie!

Wideo

{"register":{"columns":[]}}