Uczestnicy VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy na spotkaniu w KPRM
05.07.2023
30 czerwca 2023 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów gościli uczestnicy VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy. Podczas kilkugodzinnych obrad dyskutowano na temat wsparcia polskich władz dla środowiska polonijnego. „Polskim patriotą można być w każdym miejscu na świecie, nie tylko w Polsce. Czujemy się współodpowiedzialni za Waszą polskość” – mówił podczas spotkania Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, który był gospodarzem spotkania.
Spotkanie rozpoczęło się odczytaniem listu premiera Mateusza Morawieckiego skierowanego do uczestników Zjazdu. "Polska historia [...] pokazuje, że przed Polakami rozsianymi po całym świecie stoją wielkie zadania. Uświadamia nam też, że Polonia potrafi tym zadaniom znakomicie sprostać. Odzyskanie niepodległości oraz utrzymanie ducha wolnej Polski nie byłoby przecież możliwe bez zaangażowania Polaków żyjących na obczyźnie" – napisał premier, który z powodu pilnych, bieżących obowiązków nie mógł osobiście uczestniczyć w obradach.
Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele polskich władz – Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, Minister-członek Rady Ministrów Henryk Kowalczyk oraz przedstawiciele kluczowych dla tematyki polonijnej ministerstw – Minister Piotr Wawrzyk z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Minister Wojciech Skurkiewicz z Ministerstwa Obrony Narodowej, przedstawili zakres działań, jakie podejmują polskie władze, by wspierać Polonię i Polaków na świecie. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że kwestie polonijne przez wiele poprzednich dekad były zaniedbywane. Obecne władze traktują te zadania priorytetowo, troszcząc się i wspierając funkcjonowanie polonijnych instytucji oświatowych i kulturalnych, a także zabiegając o nawiązanie bliskich relacji.
"Jesteście Państwo naszym ogromnym i niewykorzystanym potencjałem, rezerwuarem polskości we wszystkich krajach z których pochodzicie, dzięki Wam polskość może rozkwitać" – zauważył w swoim wystąpieniu minister Przemysław Czarnek. Wskazał on liczne inicjatyw, jakie wdrażają polskie władze, by ułatwić wychowywanie dzieci w duchu polskości. Zaliczył do nich państwowe polskie przedszkola i programy stypendialne dla osób, które będą chciały studiować w Polsce lub zajmować się nauką na polskich uczelniach. "To Państwo jesteście naszymi ambasadorami. To Wasza praca każdego dnia rozsławia naszą Ojczyznę i pokazuje, że warto być Polakiem" – mówiła do uczestników spotkania Małgorzata Gosiewska. Minister-członek Rady Ministrów Henryk Kowalczyk omówił dynamikę i skuteczność programów repatriacyjnych prowadzonych przez Polskę. "Ten proces jest naszym moralnym zobowiązaniem, bo minęło już ponad 30 lat, odkąd nie ma już ZSRR i ludzie mogą wyjeżdżać, a Polska jeszcze nie spełniła obowiązku wobec wszystkich, którzy chcą wrócić do Ojczyzny. [...] To element, który wyrównuje sprawiedliwość dziejową wobec tych osób i ich potomków" – mówił. Jak zauważył Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, rząd PIS-u znacząco usprawnił procesy repatriacyjne, poszerzył także zakres działania Karty Polaka z obszarów byłego ZSRR na cały świat. "Czujemy się za Was odpowiedzialni, ponieważ jesteście członkami naszej polskiej rodziny. [...] Polskim patriotą można być w każdym miejscu na świecie, nie tylko w Polsce. Czujemy się współodpowiedzialni za Waszą polskość" – podsumował minister Jan Dziedziczak.
Obrady VI Światowego Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów były okazją do wręczenia Odznak Honorowych za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla środowisk polonijnych na całym świecie. Uhonorowani zostali:
- Jarosław Narkiewicz, Przewodniczący Rady Polonii Świata,
- Marek Kubiak, Przewodniczący oddziału Miasta Wilna Związku Polaków na Litwie,
- Zdzisław Palewicz, Mer rejonu Solecznickiego,
- Stowarzyszenie Wspólnota Polska,
- Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" im. Stanisława Staszica. Stanisława Staszica. Stanisława Staszica. Jana Olszewskiego,
- Fundacja Wolność i Demokracja,
- Stowarzyszenie Nasza Polonia z Australii,
- Polska Misja Katolicka w Brazylii,
- Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej,
- Kongres Polaków w Republice Czeskiej,
- Związek Polaków na Łotwie,
- Związek Polaków w Niemczech,
- Związek Polaków w Rumunii,
- Koalicja Polonii Amerykańskiej,
- Komitet Smoleńsko- Katyński ze Stanów Zjednoczonych,
- Światowe Stowarzyszenie Mediów Polonijnych,
- Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny z Wielkiej Brytanii.
"Bardzo się cieszę, że jako polski rząd możemy podziękować za wspaniałą pracę, jaką wykonujecie dla Polski. Z serca gratuluję!" – mówił do nagrodzonych minister Jan Dziedziczak.
Kolejnym punktem spotkania w KPRM był panel dyskusyjny pt. Wsparcie Rządu RP dla Polonii i Polaków za granicą. Jego uczestnicy – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych prof. Piotr Wawrzyk wskazali priorytety obecnej sytuacji geopolitycznej i zadania, jakie stoją przez Polską w kwestiach bezpieczeństwa. Minister Wawrzyk podkreślił otwartość MSZ na współpracę ze środowiskami polonijnymi. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w podsumowaniu podkreślił, że państwo polskie przeznacza ok. 600 mln złotych dla Polonii i Polaków za granicą.
Uczestnicy Zjazdu mieli też możliwość udziału w dyskusji z prelegentami, w której poruszono m.in temat budowania propolskiego lobby za granicą.
W dalszej części Zjazdu, która odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" – współorganizatora Zjazdu, Rada Polonii Świata uhonorowała ministra Jana Dziedziczaka Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, Odznaką 230. Rocznicy Pierwszej Konstytucji.
VI Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy zorganizowany został przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" oraz Radę Polonii Świata, przy wsparciu finansowym Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Patronatem honorowym wydarzenie objął Prezydent RP.