W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK

01.08.2022

Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

Uroczystości przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK w 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Minister Jan Dziedziczak w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego złożył wieniec przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK. Było to jedno z wydarzeń towarzyszących 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Polskie Państwo Podziemne, działające od klęski kampanii wrześniowej 1939 r. do lipca 1945 r. było prężnie działającą strukturą organizacyjną pod okupacją niemiecką i sowiecką ze sprawną i dobrze zorganizowaną  armią, administracją, sądownictwem i szkolnictwem.  Najważniejszym jego zadaniem było zapewnienie funkcjonowania ciągłości instytucji państwa i przygotowanie do przejęcia władzy po zakończeniu wojny. Na żadnym innym okupowanym terytorium nie zorganizowano tak sprawnych struktur konspiracyjnych jak w Polsce. Polskie Państwo Podziemne było kierowane z krajów sojuszniczych przez legalne władze naczelne RP: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa. Organem zbrojnym Polskiego Państwa Podziemnego była Armia Krajowa, która latem 1944 r., w okresie maksymalnej zdolności bojowej, liczyła ok. 380 tys. żołnierzy.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}