W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości pochówku szczątków polskiego podróżnika i afrykanisty Stefana Szolc-Rogozińskiego

10.10.2023

10 października br. Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą wziął udział w uroczystościach pochówku szczątków polskiego podróżnika i afrykanisty Stefana Szolc-Rogozińskiego sprowadzonych z Paryża do rodzinnego Kalisza. Wydarzenie było okazją do przypomnienia dokonań Stefana Szolc – Rogozińskiego i oddania mu należnego hołdu.

Uroczystości pochówku szczątków polskiego podróżnika i afrykanisty Stefana Szolc-Rogozińskiego

Uroczystości zostały zainaugurowane nabożeństwem żałobnym w Kościele Garnizonowym pw. Świętego Wojciecha i św. Stanisława Biskupa. Następnie trumna ze szczątkami spoczęła na cmentarzu Ewangelicko – Augsburskim w grobie w kaplicy Repphanów i Scholtzów, który jest miejscem pochówku m.in. rodziców podróżnika.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele rodu Rogozińskich, a także Wojciech Labuda, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Miejsc Pamięci, przedstawiciele władz miasta: Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta, wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, skarbnik Aneta Ochocka, reprezentacje kaliskich instytucji i organizacji, Szkoły Podstawowej nr 17 imieniem Stefana Szolc - Rogozińskiego oraz 62. Kaliska Drużyna Harcerzy Starszych "Brzoza".

Po zakończeniu uroczystości pogrzebowych w auli Uniwersytetu Kaliskiego przy ul. Nowy Świat miało miejsce spotkanie poświęcone Stefanowi Szolc - Rogozińskiemu. W programie przewidziane zostały wystąpienia gości i organizatorów, prezentacja albumu o podróżniku, a także emisja filmu "Królowie, palawary i zapomniany odkrywca" w reżyserii Władysława Rybińskiego z 2016 roku.

Dzisiejsze uroczystości wieńczą projekt związany ze sprowadzeniem szczątków Stefana  Szolc- Rogozińskiego. 4 października trumna została sprowadzona z Paryża do Warszawy.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach projektu realizowanego przez Fundację Nowe Drzewo Życia.

Kameruńskie odkrycia Stefana Szolc-Rogozińskiego stworzyły podstawy polskiej afrykanistyki. Niestety, kolejne ambitne plany podróżnika przekreśliła jego przedwczesna tragiczna śmierć w 1896 roku w Paryżu. Przez wiele dziesięcioleci miejsce jego pochówku było nieznane. Dopiero dziesięć lat temu udało się ustalić, że spoczywa na cmentarzu Bagneux. Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej rozpoczęło starania o przeniesienie jego szczątków do rodzinnego miasta. "Jestem przekonany, że przeniesienie jego szczątków z anonimowej, odnalezionej 10 lat temu mogiły do ojczyzny, sprawi, że pamięć o podróżniku będzie zachowana i pielęgnowana" – mówił Polskiej Agencji Prasowej prezydent Kalisza Krystian Kinastowski. Stefan Szolc – Rogoziński jest patronem Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego i 62. Kaliskiej drużyny harcerzy starszych "Brzoza". Ma w Kaliszu swoją ulicę, a spacerując w pobliżu Mostu Kamiennego, można usiąść obok niego na ławeczce.

Sprowadzenie prochów afrykanisty do Kalisza jest kolejną odsłoną projektu, w ramach którego sprowadzane są do Polski szczątki wybitnych Polaków, których losy nie pozwoliły na pochowanie ich w polskiej ziemi. Jest to także okazja do przypomnienia dokonań i oddania im należnego hołdu.

 

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}