W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystości z okazji 77. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej

28.02.2021

Sekretarz stanu Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą w dniach 27 lutego – 1 marca br. uczestniczył w wizycie zagranicznej na Ukrainie.

Uroczystości 77. rocznicy zamordowania polskiej ludności w Hucie Pieniackiej na Ukrainie

W dniach 27 - 28 lutego odbyły się uroczystości upamiętnienia zbrodni w Hucie Pieniackiej. W przeddzień rocznicy mordu we lwowskiej bazylice archikatedralnej odprawiona została Msza święta w intencji zamordowanych pod przewodnictwem arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego.

„Dzisiejsza Ukraina znów musi odpowiedzieć sobie na pytanie: do jakiej tradycji dziś się odwołuje? Czy do krwawego nacjonalizmu? Czy do tradycji tych Ukraińców, którzy przed nim ratowali Polaków?”mówił w wystąpieniu po nabożeństwie minister Jan Dziedziczak.

W niedzielę pod pomnikiem upamiętniającym ofiary w Hucie Pieniackiej odbyło się ekumeniczne nabożeństwo pod przewodnictwem biskupa Leona Małego, biskupa pomocniczego metropolii lwowskiej.

W uroczystościach w Hucie Pieniackiej udział wzięli: przedstawiciele rodzin zamordowanych, Jan Dziedziczak Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą, Adam Kwiatkowski Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Gosiewska wicemarszałek Sejmu RP, Bartosz Cichocki, Ambasador RP w Kijowie oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Huta Pieniacka z prezes Małgorzatą Gośniowską-Kolą. Ze względu na epidemię, obchody miały ograniczony charakter.

Huta Pieniacka była wsią koło Brodów, w której 28 lutego 1944 roku miał miejsce mord na ludności polskiej, dokonany przez żołnierzy SS złożonych z ukraińskich nacjonalistów. Szacuje się, że zostało zamordowanych ok. 850 osób. Mimo apeli i gotowości Polskiego Rządu nie udało się uzyskać zgody na dokonanie ekshumacji oraz godnego pochówku ofiar.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}