W sprawach Polonii i Polaków za granicą konieczne okazały się działania bez precedensu i Polska zdecydowała się je podjąć – wywiad ministra Jana Dziedziczaka
25.09.2023
24 września 2023 r. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą był gościem niedzielnego wydania programu Polonia 24. Podczas rozmowy z redaktorem Przemysławem Toczkiem, która odbyła się w ogrodach KPRM, minister Jan Dziedziczak omówił działania pomocowe dla Polaków mieszkających na terenach objętych wojną na Ukrainie, a także liczne inicjatywy dla prawie 20-milionowej rzeszy obywateli polskich rozproszonych po świecie. "Polonia nie jest już petentem Polski, a bywały takie okresy w przeszłości, ale ważnym partnerem i świadomym ambasadorem naszej ojczyzny za granicą. Na świecie jest niemało osób, które tak właśnie rozumieją polski patriotyzm" – mówił minister.
Jak zauważył Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą w obecnych okolicznościach geopolitycznych sytuacja rodaków poza granicami, szczególnie na wschodzie, uległa znacznemu pogorszeniu. Jeszcze w 2019 roku, kiedy tworzono stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą nikt nie spodziewał się takiego przebiegu wydarzeń i skali wyzwań, przed jakimi trzeba było stanąć, zarówno w czasie pandemii Covid-19, jak i w obliczu wojny na Ukrainie i nasilenia się represji reżimu Łukaszenki. "Czujemy się odpowiedzialni za rodaków, których dotknęła wojna. Państwo polskie podjęło szeroko zakrojone działania pomocowe zarówno wobec Polaków, którzy opuścili swoje domy, jak i tych, którzy zdecydowali się pozostać" – mówił minister. Jak dodał, o bezprecedensowym zaangażowaniu Polski świadczą środki finansowe przeznaczone na działania pomocowe, które w ub. roku osiągnęły rekordową wysokość ok. 600 mln zł.
W dalszej części wywiadu minister Jan Dziedziczak mówił o współczesnej Polonii i wyzwaniach, jakie stoją przed polskimi rodzinami wychowującymi dzieci w innych państwach. "Istotne jest zaszczepienie i stymulowanie polskich wartości w polskich rodzinach. Jestem polskim patriotą, to znaczy wychowam po polsku swoje dzieci i wnuki, będę z nimi rozmawiał po polsku i wpajał im miłość do Polski i współodpowiedzialność za kraj przodków" – tłumaczył.
Jak zauważył Jan Dziedziczak, symboliczną próbą docenienia zaangażowania najbardziej zasłużonych Polaków działających w różnych krajach na świecie jest ustanowienie Odznaki Honorowej za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą, która już stała się ważnym wyróżnieniem dla polonijnych aktywistów i środowisk, które reprezentują.
Minister mówił też o działaniach Instytutu "Pokolenia" prowadzącego szczegółowe badania Polonii, które mają pomóc w kompleksowym poznaniu i rozeznaniu indywidualnych potrzeb i oczekiwań poszczególnych środowisk polonijnych. "Postanowiliśmy przebadać naszą strukturę polonijną, ponieważ jeśli chcemy zrobić dla nich coś potrzebnego, musimy dobrze wiedzieć, czego potrzebują. Z pewnością pomoże nam to dokładnie poznać specyfikę danych środowisk polonijnych, jak i dobrze zaadresować nasze działania, a także pomóc tym, którzy chcieliby w przyszłości wrócić do kraju" – mówił minister. Wśród działań, jakie już podejmowano w środowiskach polonijnych, minister Dziedziczak wymienił zgromadzenie szczegółowych statystyk dotyczących naszych rodaków za granicą, które są dostępne w Głównym Urzędzie Statystycznym. Wynika z nich, że w 115 krajach na świecie jest prawie dziewięć tysięcy podmiotów polonijnych – instytucji kultury, kultu religijnego, edukacji a także organizacji i stowarzyszeń zrzeszających osoby polskiego pochodzenia.
Całą rozmowę mogą Państwo zobaczyć poniżej oraz antenie TVP Polonia pod linkiem:
https://polonia24.tvp.pl/72961732/polonia-24-weekend-24092023