W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warszawa, Doylestown, Chicago, Kijów - obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej

17.04.2023

16 kwietnia 2023 r. Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Minister Jan Dziedziczak wziął udział w obchodach 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.  Uroczystości rocznicowe odbyły się także w wielu skupiskach Polonii na świecie.

Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie.

10 kwietnia 2023 r. minęło 13 lat od katastrofy samolotu Tu-154, którym na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej leciała rządowa delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele. Pod Smoleńskiem śmierć poniosła także jego żona Maria, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, funkcjonariusze BOR, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych oraz rodziny polskich obywateli pomordowanych w Katyniu. Główne uroczystości 13. rocznicy tego tragicznego wydarzenia odbyły się w Warszawie, a ich kulminacją była uroczysta msza św. w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela i patriotyczny przemarsz pod Pałac Prezydencki. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wygłosił tam przemówienie, w którym podkreślił, że "front walki z prawdą był potężny w Polsce i poza nią. Świat chciał zapomnieć, świat jeszcze po dziś dzień po części wierzy w bzdurne opowieści". Jarosław Kaczyński w swoim przemówieniu docenił wysiłki Ukrainy w odpieraniu ataków rosyjskiego najeźdźcy, nawiązał także do kwestii suwerenności i solidarności Polski i Polaków, a także przypomniał o konieczności obrony dobrego imienia świętego Jana Pawła II.

Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą oddał hołd ofiarom katastrofy przypominając słowa, które 10 kwietnia 2010 r. miał wygłosić w Smoleńsku prezydent śp. Lech Kaczyński:

"Najbardziej tragiczną stacją polskiej Golgoty Wschodu był Katyń. Polskich oficerów, duchownych, urzędników, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej zgładzono bez procesów i wyroków. Byli ofiarami niewypowiedzianej wojny. Zostali zamordowani z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Zdeptano ich godność jako żołnierzy, Polaków i ludzi. Doły śmierci na zawsze miały ukryć ciała pomordowanych i prawdę o zbrodni. Świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Rodzinom ofiar odebrano prawo do publicznej żałoby, do opłakania i godnego upamiętnienia najbliższych. Ziemia przykryła ślady zbrodni, a kłamstwo miało wymazać ją z ludzkiej pamięci."

Pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej uczcili także Polacy na całym świecie. W Narodowym Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii, nazywanym amerykańską Częstochową uroczystości odbyły się 10 kwietnia i zostały połączone z upamiętnieniem ofiar zbrodni katyńskiej. Wzięli w nich udział przedstawiciele Ambasady RP oraz delegacje ukraińskie, niezależnych Białorusinów oraz Gruzinów. Podczas wydarzenia przypomniano słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego: "Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę".

16 kwietnia br. w Chicago uczniowie Polskiej Szkoły imienia Fryderyka Chopina zwiedzili The Polish Museum of America oraz oddali hołd ofiarom Katynia oraz Smoleńska. Uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Św. Wojciecha. W Kijowie rocznicę smoleńską uczcili członkowie Kijowskiego Narodowościowo-Kulturalnego Stowarzyszenia Polaków "ZGODA", składając kwiaty przed Ambasadą RP.

Pamięci ofiar tragedii smoleńskiej poświęcony jest przejmujący montaż obrazu i dźwięku autorstwa Konrada Uhma  z 7 grudnia 2010 r., który powstał z wykorzystaniem muzyki  Zbigniewa Preisnera.

Cały materiał można zobaczyć pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=zmGo4028ZQY

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}