W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta Ministra Jana Dziedziczaka w Stanach Zjednoczonych

19.11.2023

W dniach 17-19 listopada Minister Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą odwiedził Stany Zjednoczone. Podczas swojego pobytu odwiedził miejsca ważne dla Polonii oraz wziął udział w X Zjeździe Klubów Gazety Polskiej USA i Kanady.

Wizyta Ministra Jana Dziedziczaka w Stanach Zjednoczonych

Pierwszym punktem wizyty Ministra Jana Dziedziczaka był Dom Weterana - siedziba Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Warto podkreślić, że jest to najstarsza w świecie organizacja polskich żołnierzy działająca nieprzerwanie od 1921 roku. Kwatera główna znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie w należącym do Okręgu 2. SWAP "Domu Weterana Polskiego" przy 119 East 15th Street. W Domu Weterana mieści się również organizacyjne archiwum i powstałe w 1996 roku Muzeum Tradycji Oręża Polskiego. Do zbiorów należy m.in. kartoteka 20 tysięcy weteranów z I i II wojny światowej, którzy byli lub są członkami SWAP; wykaz ponad 38 tys. ochotników ze Stanów Zjednoczonych i Kanady w Armii Polskiej we Francji z lat 1917-1919 oraz bogata kolekcja fotografii i nagrań audiowizualnych. Po siedzibie organizacji Pana Ministra Dziedziczaka oprowadził dr Teofil Lachowicz, historyk o ogromnej wiedzy i z wielkim zapałem dbający o popularyzowanie historii czynu zbrojnego Polonii Amerykańskiej. Od 2023 roku w siedzibie SWAP znajduje się także amerykański oddział Instytutu Generała Kuklińskiego.

17 listopada w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown – amerykańskiej Częstochowie rozpoczął się X Zjazd Kluby Gazety Polskiej USA i Kanady. Wydarzenie było okazją do integracji naszych Rodaków za granicą skupionych wokół wartości patriotycznych, dyskusji o Polsce, jej przyszłości, a także o promocji polskości poza granicami naszej Ojczyzny.

Podczas Zjazdu Minister Jan Dziedziczak jako Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą, w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego, wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Polonii i Polaków za Granicą trzem zasłużonym działaczom polonijnym z USA: Tadeuszowi Antoniakowi, Komendantowi Naczelnemu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej i przewodniczącemu Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego; Maciejowi Rusińskiemu, koordynatorowi Klubów Gazety Polskiej w USA i Kanadzie oraz dr Teofilowi Lachowiczowi, członkowi zarządu i archiwiście Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, popularyzatorowi czynu zbrojnego Polonii Amerykańskiej.

Minister Dziedziczak wraz z Pawłem Piekarczykiem – koordynatorem zagranicznych Klubów Gazety Polskiej, Anetą Antoniak, przedstawicielką Klubu „GP” w Filadelfii, Jackiem Szklarskim z Reduty Dobrego Imienia oraz Dyrektorem Janem Badowskim, Dyrektorem Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Kancelaria Premiera wziął również udział w panelu pt. „Oddziaływanie i znaczenie Polonii w USA i Kanadzie”. Podczas dyskusji Jan Dziedziczak podkreślił, że sojusz polsko-amerykański gwarantuje bezpieczeństwo Polski w obliczu zagrożenia ze strony imperialnej Rosji, a zadaniem Polonii w USA jest budowanie dobrych relacji z Amerykanami i pokazywanie prawdy o imperialistycznych planach Federacji Rosyjskiej.

Podczas Zjazdu Pełnomocnik otrzymał z rąk Komendanta Naczelnego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce Medal Pamiątkowy Czynu Zbrojnego 1917-1920 Polonii Amerykańskiej.

Podczas ostatniego dnia X Zjazdu Kluby Gazety Polskiej Gazeta Polska USA i Kanady, wraz z Posłem Antonim Macierewiczem i przedstawicielami Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku Minister Jan Dziedziczak złożył wieńce przy pomniku poświęconym ofiarom zbrodni katyńskiej (tzw. pomniku Mściciela). Ten piękny, wzniesiony w 1988 roku monument, upamiętnia ofiary ludobójstwa katyńskiego. Jego autorem jest mistrz Andrzej Pityński. Na cmentarzu w Doylestown Minister Dziedziczak złożył także wieńce przy pomniku Żołnierzy Wyklętych oraz pomniku upamiętniającym ofiar katastrofy smoleńskiej. Zjazd Klubów Gazety Polskiej zakończył się uroczystą Mszą Św. w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown.

Historia Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown sięga lat 50. Pomysłodawcą stworzenia miejsca na wzór Sanktuarium w Częstochowie był Ojciec Michał Zembrzuski, paulin, który przybywając do USA przywiózł ze sobą kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, pobłogosławioną przez papieża św. Jana XXIII. Centralnym miejscem świątyni jest kościół zaprojektowany przez polonijnego architekta Jerzego Szeptyckiego, z repliką obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowaną w 1955 roku, przez częstochowskiego malarza, Bolesława Rutkowskiego. Na terenie Świątyni znajduje się wiele upamiętnień postaci i wydarzeń historycznych.  Na terenie Sanktuarium w Doylestown znajdują się również cmentarz (będący największą nekropolią polskich weteranów poza granicami Ojczyzny), klasztor i centrum dla pielgrzymów.

Podczas swojej wizyty w USA Minister Jan Dziedziczak złożył również hołd ofiarom ludobójstwa katyńskiego. Pomnik Katyński w Jersey City powstał w 1991 r. na brzegu rzeki Hudson. Jego autorem jest Andrzej Pityński, który poprzez swoje imponujące dzieło chciał upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej popełnionej w 1940 roku przez NKWD na polskich jeńcach wojennych. W 2018 r. burmistrz Jersey City ogłosił, że w reprezentacyjnym miejscu przy nabrzeżu rzeki Hudson naprzeciw Manhattanu chce stworzyć park i usunąć stamtąd pomnik. Jego słowa spotkały się ze zdecydowaną reakcją Polonii która nie zgodziła się na zmianę lokalizacji monumentu. W reakcji na protesty, władze miasta postanowiły, że Pomnik Katyński pozostał na Exchange Place, zyskał jednak uporządkowane otoczenie i oświetlenie.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}