W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie.

25.02.2022

25 lutego 2022 r. na zaproszenie Fundacji Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą odwiedził Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, aby oddać hołd Arcybiskupowi Baraniakowi i polskim bohaterom torturowanym przez komunistyczne władze.

Złożenie kwiatów pod celą Arcybiskupa Antoniego Baraniaka, Metropolity poznańskiego, sekretarza i kapelana Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W dniu 25 lutego 2022 roku na zaproszenie Fundacji Walczącym o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych, Internowanych, Więzionych Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą odwiedził Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie. Muzeum znajduje się w budynku dawnego więzienia śledczego, gdzie bestialsko torturowano wielu Polaków i gdzie wielu z nich poniosło śmierć. W wizycie wzięli udział dawni więźniowie Rakowieckiej: Prezes Tadeusz Stański i Elżbieta Królikowska - Avis, a także prof. Zdzisław Krasnodębski i Dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz.

Zwiedzanie muzeum delegacja rozpoczęła od wystawy o Arcybiskupie Antonim Baraniaku, Metropolity poznańskiego, sekretarza i kapelana Kardynała Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W nocy z 25 na 26 września 1953 roku został on aresztowany razem z Prymasem Wyszyńskim. Osadzono go w Areszcie Śledczym na Mokotowie. Przez 3 lata pobytu Arcybiskupa poddawano ciężkim torturom, ale mimo to nie złamał się i nie obciążył Prymasa Polski. W celi Arcybiskupa, Jan Dziedziczak Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, Profesor Krasnodębski wraz z delegacją złożyli wieniec upamiętniając heroiczną i bohaterską postać Arcybiskupa Baraniaka.

W trakcie wizyty delegacja złożyła także kwiaty przy szubienicy, miejscu stracenia gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila" chcąc uczcić pamięć generała w rocznicę śmierci, która przypada 24 lutego.

Na zakończenie wizyty prof. Zdzisławowi Krasnodębskiemu został wręczony Krzyż Służby Niepodległości w podziękowaniu za walkę na arenie międzynarodowej o w obronie Honoru i Godności Rzeczypospolitej. Profesor Krasnodębski podziękował za wyróżnienie i przedstawił aktualną sytuację w Unii Europejskiej.  Prezes Tadeusz Stański przedstawił historię powstania i działalność Fundacji Walczącym o Niepodległość i podziękował za wsparcie Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}