Wręczenie nagród im. Grażyny Langowskiej w Domu Polonii im. Andrzeja Stelmachowskiego
15.06.2022
Jan Dziedziczak, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą, uczestniczył w Domu Polonii im. Andrzeja Stelmachowskiego w Warszawie, w uroczystym wręczeniu nagrody im. Grażyny Langowskiej, która została przyznana już po raz drugi.
Celem nagrody jest docenienie pracy nauczycieli i wychowawców, ale także stowarzyszeń i innych instytucji edukacyjnych, którzy w duchu patriotycznym wychodzą naprzeciw współczesnym czasom i tendencjom, nauczają i wychowują kolejne pokolenia młodzieży, przekazując im najcenniejsze wartości i wiedzę.
Nagroda im. Grażyny Langowskiej jest przyznawana nauczycielom, wychowawcom i instytucjom w trzech kategoriach:
1. Dla nauczyciela, wychowawcy, działającego w czasach „Solidarności” – fundatorem jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej.
W tym roku nagrodę otrzymał (pośmiertnie) Stefan Kubowicz, Przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w latach 1990 – 2010. Nagroda została odebrana przez Lesława Ordona, Przewodniczącego Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego z rąk Prof. Jana Żaryna.
2. Dla nauczyciela, wychowawcy, instruktora, opiekuna za krzewienie postawy patriotycznej w młodym pokoleniu – fundatorem jest Instytut Pamięci Narodowej.
Nagrodę otrzymała Małgorzata Rogal – Dropińska, Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Brzechwy w Dopiewie z rąk Prezesa Dr. Karola Nawrockiego.
3. Dla nauczyciela polonijnego – fundatorem jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Nagrodę otrzymała Wiera Szerszniowa, Dyrektor słynnego Liceum nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie, a wręczenia dokonał Minister Jan Dziedziczak, Sekretarz Stanu w KPRM, Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą i Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.
Wiera Szerszniowa pracuje w szkole od 38 lat. Liceum nr 10 jest najstarszą polską placówka oświatową we Lwowie działającą bez przerwy od 200 lat. Wiera Szerszniowa od wielu lat sprawuje opiekę metodyczną nauczycieli szkoły polskiej we Lwowie oraz pomaga nauczycielom innych ośrodków polonijnych i nauczycielom języka polskiego. Ponadto, koordynuje udział uczniów szkoły w licznych konkursach, olimpiadach, projektach organizowanych dla Polaków za Granicą, m.in. Ojczyzna-Polszczyzna (Wrocław), Kangur (Toruń), Lwiątko (Kraków), Liderzy Europy (Warszawa), konferencje historyczne (Katowice), Olimpiady Historii Polski (Warszawa).
Grażyna Langowska, której imię nosi nagroda, była wybitną nauczycielką i kuratorem oświaty, działaczką NSZZ „Solidarność” oraz posłem na Sejm RP. Podczas stanu wojennego została aresztowana za kolportaż materiałów opozycyjnych i trafiła do aresztu. Grażyna Langowska była wierna idei Solidarności, wierzyła we wspólnotę ludzi i wolności oraz wartości takie jak Bóg, Honor i Ojczyzna.
Minister Jan Dziedziczak złożył gratulacje wszystkim tegorocznym laureatom. Zwracając się do nagrodzonej dyrektor Wiery Szerszniowej, podziękował za trud i poświęcenie, za wykonywaną z pasją pracę, jaką jest nauczanie młodzieży i przekazywanie polskich wartości kolejnym pokoleniom.
Zdjęcia: Bartłomiej Kosiński