W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyniki XII Edycji Konkursu „Być Polakiem”

15.06.2021

Zakończył się kolejny etap XII edycji Konkursu „Być Polakiem“ organizowany przez Fundacje Świat na Tak. Młodzi Polacy z całego świata przesłali ponad 900 prac konkursowych. Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą.

Konkurs "Być Polakiem"

Tematy XII edycji Konkursu zostały ogłoszone 24 października 2020 r. podczas uroczystej inauguracji konkursu w Instytucie Polskim w Sofii.

Jury z satysfakcją odnalazło w pracach potwierdzenie, że młodzi Polacy z całego świata dumni są ze swoich polskich korzeni. Niektórzy z uczestników definiowali polskość w następujący sposób:

„...Tego się nie da wykreować .To jest gdzieś w środku - rośnie ,dojrzewa, by wykiełkować z pełną mocą i siłą.”

„...To dwie miłości, dwa domy, dwie ojczyzny kochane na dwa odrębne sposoby. To ciężka praca mamy, aby nauczyć mnie miłości do kraju jej dzieciństwa.”

„...Co sprawia, że Polska jest ważna? - Ludzie, to oni tworzą historię, sztukę, tradycję a przede wszystkim naród.”

Tematy XII edycji Konkursu zostały ogłoszone 24 października 2020 r. podczas uroczystej inauguracji konkursu w Instytucie Polskim w Sofii:

Moduł A - adresowany do dzieci i młodzieży

Narysuj poznane polskie przysłowie - prace plastyczne - grupa wiekowa 6-9 lat,

Strych, piwnica , szafa-lamus, czy kopalnia polskich wspomnień - prace literackie - grupa wiekowa 10-13 lat,

Śmiech to zdrowie, każdy Polak ci to powie - moja ulubiona polska anegdota - prace literackie - grupa wiekowa 14-16 lat,

Wewnętrzna polskość. Co sprawia, że Polska jest dla mnie ważna? - prace literackie - grupa wiekowa 17- 22 lata,

Mój biało-czerwony świat- prace filmowe - grupa wiekowa 10-22 lata.

Moduł B - adresowany do nauczycieli polonijnych

• Przygotowanie scenariusza lekcji na temat : Gramatyka ukryta w wierszach o miłości. Metodyczna prezentacja problemów gramatycznych i leksykalnych występujących w wybranym wierszu lirycznym. np. w wierszu K. I. Gałczyńskiego „Rozmowa liryczna“.

Pełne listy laureatów i wyróżnionych są opublikowane na stronie internetowej konkursu https://bycpolakiem.pl/wyniki-xii-edycji/

{"register":{"columns":[]}}