Rusza kolejny konkurs polonijny. MSZ: infrastruktura polonijna 2023
07.06.2022
Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych rozpoczynając przygotowania do przeprowadzenia konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2023 r.” zaprasza do zgłaszania propozycji zadań publicznych, które mogą rozpocząć realizację w roku 2023, jako projekty priorytetowe.
W konkursie na rok 2023 obowiązywać będą następujące zasady finansowania infrastruktury polonijnej:
- Pod pojęciem infrastruktury polonijnej rozumie się wyłącznie nieruchomości położone poza granicami RP.
- Finansowane mogą być wyłącznie nieruchomości, których głównym i istotnym celem jest realizacja zadań o charakterze polonijnym.
Prace budowlane i remontowe nie mogą być celem samym w sobie. Ważne jest szczegółowe wykazanie w projekcie, w jaki sposób jego realizacja poprawi warunki prowadzenia działalności polonijnej.
- Finansowanie odbywa się w oparciu o obowiązujące w RP przepisy o działalności pożytku publicznego w trybie powierzenia lub wsparcia realizacji zadania publicznego.
- Zadania publiczne obejmujące budowę i remonty nieruchomości przeznaczonych na cele polonijne finansowane są z budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
- Wybudowanie lub wyremontowanie obiektu infrastruktury polonijnej ma charakter daru Narodu Polskiego dla aktywnych środowisk polonijnych, i jako taki podlega ochronie i zabezpieczeniu trwałości przeznaczenia i wykorzystania na cele polonijne.
UWAGA Bieżące utrzymanie nieruchomości nie wchodzi w zakres zadań infrastruktury polonijnej finansowanych przez MSZ, może być przedmiotem ofert realizacji zadań publicznych finansowanych z puli środków polonijnych pozostających w dyspozycji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Przesłanki, jakie musi spełniać projekt, aby mógł być uznany za priorytetowy:
- Projekty realizowane w oparciu o wcześniejsze bardzo dobre rozeznanie potrzeb środowisk polonijnych.
- Projekty bardzo istotne na danym kierunku geograficznym, realizowane w obszarach zamieszkiwania dużych, istotnych i aktywnych grup Polonii.
- Projekty priorytetowe mogą być realizowane jedynie przez podmioty o dużym doświadczeniu i pozytywnej opinii o dotychczasowej współpracy z MSZ.
- Udokumentowany sposób dysponowania infrastrukturą/nieruchomością, w tym określona i udokumentowana forma własności i okresu dysponowania nieruchomością, określony sposób i okres zabezpieczenia trwałości przeznaczenia i wykorzystania infrastruktury/nieruchomości
na cele działalności polonijnej - Trwałość projektu priorytetowego powinna być zabezpieczona w tytule prawnym do nieruchomości/obiektu infrastruktury lub czynnością prawną, które zagwarantują w każdej sytuacji (np. w przypadku zmiany charakteru obiektu lub jego sprzedaży), wykorzystanie środków publicznych przekazanych w formie dotacji celowej na cele działalności polonijnej. Jeśli sytuacja w danym kraju nie daje możliwości prawnego zagwarantowania trwałości wykorzystywania obiektu na cele polonijne, należy odstąpić od inwestycji w środki trwałe na rzecz np. dotowania wynajmu powierzchni na cele polonijne (w ramach środków KPRM na wsparcie organizacji polonijnych).
- Każdy projekt musi się rozpocząć w roku 2023, a czas realizacji inwestycji może trwać od 1 roku do trzech lat w oparciu o roczne umowy. Warunkiem otrzymania środków na kolejny rok (moduł) realizacji inwestycji jest złożenie do MSZ sprawozdania merytorycznego i finansowego z poprzedniego roku realizacji zadania.
- Projekt priorytetowy realizowany jest w trybie powierzenia zadania publicznego bez wniesienia wkładu własnego organizacji (wyjątek stanowić mogą inwestycje wspierane przez władze/instytucje państwa zamieszkiwania Polonii, tam gdzie występuje taka możliwość).
Projekty priorytetowe wyłonione będą przed ogłoszeniem konkursu, zaś procedura konkursowa służyć będzie wyłonieniu ich wykonawcy. Tak jak w poprzednich latach inwestycje, które nie zostaną uwzględnione przez MSZ w puli projektów priorytetowych, będą mogły być złożone i ubiegać się o dofinansowanie w przyszłorocznym konkursie w ramach Komponent II „Infrastruktura polonijna – projekty pozostałe (dowolne)”
UWAGA Projekty strategiczne ustalane są w trybie odrębnym, natomiast projekty dowolne będą mogły być zgłaszane bezpośrednio po ogłoszeniu naboru ofert w konkursie otwartym.
Zgłoszenia propozycji projektu priorytetowego należy dokonać poprzez wypełnienie załączonego formularza (oddzielnie dla każdego projektu) i wysłanie na adres dwppg.dotacje@msz.gov.pl w terminie do dnia 20 czerwca 2022 r.
Żródło: MSZ
Materiały
Formularz zgłoszenie propozycji projektu priorytetowego 2023Formularz_zgłoszenie_propozycji_projektu_priorytetowego_2023_pdf.pdf 0.58MB