W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jeszcze tylko tydzień pozostał do składania wniosków w ramach konkursu "Polonia i Polacy za Granicą 2023"

02.01.2023

Środki pozostające w dyspozycji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów są częścią dostępnych funduszy dla organizacji wspierających Polonię i Polaków za granicą.

ŹRÓDŁA WSPARCIA

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRM organizuje konkurs dotacyjny "Polonia i Polacy za Granicą 2023".

W konkursie przeznaczono 60 000 000,00 zł na realizację zadań publicznych w 2023 r.w
następujących obszarach wsparcia:

  1. Rozwijanie struktur organizacji polonijnych na świecie
  2. Media polonijne
  3. Wydarzenia polonijne
    1. Wydarzenia polonijne za granicą
    2. Wydarzenia polonijne w Polsce
  4. Budowanie dobrego wizerunku Polski przez organizacje polonijne
  5. Wsparcie Polonii dla uzyskania odszkodowań wojennych przez Polskę
  6. Pomoc charytatywna

Szczegóły na stronie:

www.polonia.gov.pl

Nabór wniosków realizowanych w roku 2023 r. zakończy się 9 stycznia 2023 r. o godzinie 8:00.

Kontakt: Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą KPRM, Wydział Dotacji dotacje@kprm.gov.pl

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

MSZ jest organizatorem konkursu dotacyjnego "Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2023".

Celem konkursu jest podniesienie jakości edukacji w szkołach polskich i polonijnych oraz podniesienie jakości pracy Domów Polskich i innych instytucji polonijnych położonych poza granicami RP. Będzie to stanowić wsparcie w działalności o charakterze polonijnym w zakresie poznawania i kultywowania polskiej tradycji, kultury i edukacji, a także organizacji, integracji i aktywizacji środowiska polonijnego.

Szczegóły na stronie:

https://www.gov.pl/web/polonia/konkurs-wspolpraca-z-polonia-i-polakami-za-granica--infrastruktura-polonijna-2023

Nabór wniosków realizowanych w roku 2023 r. zakończył się 10 listopada 2022 r.

Kontakt: Departament Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą MSZ, dwppg.dotacje@msz.gov.pl

 

Ministerstwo Edukacji i Nauki

MEiN planuje organizację następujących działań na rzecz wspomagania nauczania języka polskiego wśród Polonii i Polaków za granicą:

  1. Organizowanie w kraju i za granicą doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą. Dla nauczycieli organizuje się w szczególności: studium metodyczne, seminaria, konferencje, wykłady, kursy on-line, warsztaty i praktyki metodyczne, studia podyplomowe;
  2. organizowanie kolonii i innych form letniego wypoczynku dzieci i młodzieży polonijnej;
  3. organizowanie współpracy szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych zarejestrowanych za granicą, szkół polskich oraz szkół i zespołów szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych RP ze szkołami w Polsce.

Powyższe zadania realizowane będą w ciągu całego roku kalendarzowego.

Planowany termin ogłoszenia szczegółowych informacji dot. sposobów realizacji powyższych zadań to wiosna 2023 r. na stronie: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/oswiata-i-wychowanie11

Kontakt: Departament Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji i Nauki, tel. +48 22 34 74 312, sekretariat.DWM@mein.gov.pl

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego

Od 2023 r. wspieraniem edukacji polonijnej i polskiej poza granicami RP będzie zajmował się Instytut Rozwoju Języka Polskiego imieniem świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Jest to w tej chwili instytucja w trakcie organizacji, natomiast ze w swoim założeniu będzie najważniejszą instytucją udzielającą wsparcia polskiej edukacji poza granicami. Zgodnie z ustaleniami z Ministerstwem Edukacji i Nauki, całość tematyki związanej z edukacją będzie wspierana za pośrednictwem Instytutu. Wszystkich zainteresowanych nauczycieli, rodziców oraz działaczy oświatowych zachęcamy do śledzenia strony internetowej MEiN (https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka), któremu Instytut ten podlega, by uzyskać praktyczne informacje o procedurach uzyskiwania wsparcia dla działań edukacyjnych.

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG)

ORPEG zajmuje się zakupem i bezpłatnym przekazywaniem podręczników i pomocy dydaktycznych szkołom prowadzonym przez organizacje Polaków oraz szkołom w systemie oświaty państw zamieszkania Polonii i Polaków, prowadzącym nauczanie języka polskiego i innych przedmiotów, nauczanych w języku polskim.

Więcej informacji na stronie: https://www.orpeg.pl/wsparcie-nauczycieli/zamawianie-podrecznikow/podreczniki-i-pomoce-dydaktyczne/

Termin składania wniosków: do wtorku 7 marca 2023 r.

Kontakt: M. Jędrych, e-mail: magdalena.jedrych@orpeg.pl
tel. kom. +48 662 325 026, tel. stacjonarny +48 22 390 37 34.

Ponadto ORPEG zajmuje się kierowaniem nauczycieli z Polski do stowarzyszeń polonijnych, szkół przy stowarzyszeniach, szkół sobotnio-niedzielnych, szkół funkcjonujących w lokalnych systemach oświaty i innych.

Informacje na stronie: https://www.orpeg.pl/kierowanie-nauczycieli/

Nauczycieli zainteresowanych szkoleniami oraz kursami zachęcamy do zapoznania się z ofertą Polonijnego Centrum Nauczycielskiego na stronie https://kursy.orpeg.pl/

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA)

Programy NAWA wspierające Polonię i Polaków za granicą:

Studia w Polsce dla cudzoziemców polskiego pochodzenia, cudzoziemców posiadający Kartę Polaka, osób posiadających podwójne obywatelstwo (polskie oraz obywatelstwo innego kraju) oferuje Program stypendialny dla Polonii imieniem gen. Wł. Andersa. Obejmuje on:

  • Studia I stopnia i jednolite studia magisterskie: termin naboru marzec-lipiec 2023, termin rozstrzygnięcia wrzesień 2023;
  • Studia II stopnia: termin naboru marzec-maj 2023, termin rozstrzygnięcia wrzesień 2023;

Finansowanie przedsięwzięć budujących jakość nauczania i prestiż języka polskiego jako obcego, trwale wpływających na wizerunek Polski w świecie. Projekty, działania i inicjatywy służące rozpowszechnianiu języka polskiego jako obcego, wzmocnieniu jakości jego nauczania i skierowane do szerszego grona odbiorców oferuje program Promocja języka polskiego:

  • Promocja języka polskiego: termin naboru maj-lipiec 2023, termin rozstrzygnięcia wrzesień 2023.

Kierowanie lektorów języka polskiego jako obcego do zagranicznych ośrodków akademickich prowadzących lektoraty języka polskiego. oferuje program Lektorzy:

  • Lektorzy NAWA: termin naboru styczeń-marzec 2023, termin rozstrzygnięcia czerwiec 2023;

Upowszechnianie języka polskiego i popularyzacja studiów i badań polonistycznych i polonoznawczych na świecie wśród studentów studiów polonistycznych i polonoznawczych (również slawistycznych z językiem polskim) oferuje program Polonista:

  • Polonista NAWA: termin naboru marzec-kwiecień 2023, termin rozstrzygnięcia czerwiec 2023;

Kursy języka polskiego, z których mogą skorzystać cudzoziemcy lub osoby posiadające podwójne obywatelstwo (polskie oraz obywatelstwo innego kraju), dla których polski nie jest pierwszym językiem, którzy nie studiują, nie są zatrudnieni i nie mieszkają w Polsce oraz posługują się językiem polskim lub angielskim na poziomie co najmniej B1 oferuje program Letnie Kursy Języka Polskiego:

  • Letnie Kursy Języka Polskiego: termin naboru zostanie ogłoszony na początku 2023 r.

Wsparcie dla naukowców polskiego pochodzenia z wyróżniającym się dorobkiem naukowym, którzy planują powrót do kraju po okresie kariery naukowej za granicą oferuje Program Polskie Powroty:

  • Polskie Powroty NAWA: termin naboru maj-lipiec 2023, termin rozstrzygnięcia luty 2024;

Szczegóły:   https://nawa.gov.pl/programy-nawa

 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

konkursy dotacyjne:

  • Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą: uwzględnia prace konserwatorskie i remontowo-budowlane w obiektach polskich lub z Polską związanych znajdujących się poza granicami kraju (konkurs prowadzony przez Instytut Polonika); termin naboru do 30 listopada 2022 r.
  • Miejsca pamięci narodowej za granicą: celem działania jest zapewnienie godnego miejsca spoczynku poległym, pomordowanym oraz zmarłym w następstwie działań wojennych żołnierzom polskich formacji wojskowych oraz cywilnym obywatelom RP oraz opieka nad tymi obiektami; termin naboru do 30 listopada 2022 r.
  • Promocja kultury polskiej za granicą: celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju oraz trwałe zakorzenienie wśród zagranicznych odbiorców znajomości dorobku artystycznego i intelektualnego Polaków; termin naboru do 30 listopada 2022 r.
  • Wspieranie Archiwów, Bibliotek i Muzeów poza krajem: wsparcie organizacji polonijnych i emigracyjnych, które dysponują historycznymi kolekcjami i zbiorami dóbr kultury (archiwalnymi, bibliotecznymi, artystyczno-muzealnymi) o istotnym znaczeniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego; termin naboru do 24 grudnia 2022 r.

Szczegóły na stronie:

https://www.gov.pl/web/kultura/programy-2023

 

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą – POLONIKA

Program Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat ma na celu wspieranie zaangażowania społecznego w ochronę materialnych elementów polskiego dziedzictwa kulturowego pozostających poza granicami kraju.

Termin ogłoszenia oraz zakończenia naboru do programu Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat to marzec 2023 r.

Szczegóły na stronie:

https://polonika.pl/programy/programy-grantowe/programy-grantowe-instytutu

 

Polski Instytut Sztuki Filmowej

Polski Instytut Sztuki Filmowej realizuje zadania z zakresu polityki państwa w dziedzinie kinematografii m.in. przez dofinansowywanie przedsięwzięć z zakresu przygotowania projektów filmowych, produkcji, dystrybucji i rozpowszechniania filmów, promocji polskiej twórczości filmowej i upowszechniania kultury filmowej, w tym produkcji filmów podejmowanych przez środowiska polonijne.

Szczegóły na stronie: https://pisf.pl/dotacje-informacje/

 

Inne instytucje współpracujące z Polonią i Polakami za granicą

Instytut Pamięci Narodowej (IPN)

Program Szlak Nadziei. Odyseja Wolności – międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny przygotowany przez IPN we współpracy z MSZ z okazji 80. rocznicy rozpoczęcia wędrówki armii gen. Władysława Andersa ewakuowanej z ZSRR. Jego celem jest upamiętnienie wysiłku Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRR wraz z armią gen. Andersa. Przedsięwzięcie planowane jest na lata 2022-2025, swym zasięgiem ma objąć 50 państw. Struktura projektu obejmuje takie działania, jak: prezentacja wystawy, pokaz materiałów audiowizualnych, spotkania dla miejscowej Polonii, warsztaty gamingowe z wykorzystaniem produkcji IPN "Gra szyfrów". Ważną częścią projektu jest odnawianie zapomnianych miejsc pamięci, zlokalizowanych w różnych częściach świata.

Konferencja dla nauczycieli Polonijne Spotkania z Historią Najnowszą w dniach 2-12 lipca 2023 r. W ramach konferencji nauczyciele pracujący poza granicami kraju otrzymają wsparcie merytoryczne i metodyczne w nauczaniu historii najnowszej. Tematyka będzie skoncentrowana wokół historii Polski w latach 1918-1989, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej, Polskiego Państwa Podziemnego, represji sowieckich i niemieckich wobec obywateli polskich, podziemia niepodległościowego po roku 1944, walki Kościoła z systemem komunistycznym, cenzury w PRL.

Propozycja skierowana do najmłodszych rodaków, mieszkających poza granicami Polski, tj.: III Polonijny Turniej Edukacyjnej Gry Planszowej Miś Wojtek – celem jest zapoznanie uczniów z historią deportacji ludności polskiej na wschodzie. Konkurs organizowany wspólnie z Fundacją Polonika, organizowany jest od października 2022 r. do marca 2023 r.

Konkursy, skierowane do uczniów ze szkół polskich i polonijnych, np.

  1. Olimpiada gier planszowych IPN, trwająca od października 2022 r. do kwietnia 2023 r. W czasie Olimpiady zostaną rozegrane turnieje gier historycznych, wydanych przez IPN: Miś Wojtek, Znaj Znak, Bitwa Warszawska, ORP Orzeł, Niepodległa, Gwiaździsta Eskadra. Finał został zaplanowany na kwiecień 2023 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie, w ramach Kongresu Pamięci Narodowej IPN.
  2. Niezwyciężone. Bohaterki Niepodległej – konkurs polegający na stworzeniu filmu o kobiecie, która brała udział w walce o niepodległą Polskę (służyła w Legionach Polskich, POW, Ochotniczej Legii Kobiet lub innej formacji niepodległościowej).

Szczegóły:

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/program-polonijny

https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/ii-wojna-swiatowa/tematyka-rozna/162310,Szlaki-Nadziei-Odyseja-Wolnosci.html

 

 

Instytut Współpracy Polsko-węgierskiej im. Stanisława Staszica Wacława Felczaka

Instytut prowadzi programy w ramach których możliwe jest dofinansowanie przedsięwzięć mających na celu promowania polskiej kultury za granicą oraz współpracy polsko-węgierskiej. Młodzi Polacy mieszkający na Węgrzech mają możliwość otrzymania stypendium za osiągnięcia i inicjatywy na rzecz współpracy polsko-węgierskiej.

Nabór wniosków zostanie ogłoszony w grudniu 2022 r.

Szczegóły: https://kurier.plus/

 

Muzeum Historii Polski

XV edycja Programu Patriotyzm Jutra. Jest to ogólnopolski program dotacyjny, który służy upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera nowoczesne inicjatywy edukacyjne i artystyczne, które promują postawy patriotyczne i obywatelskie oraz zachęcają do poznawania historii, lokalnego dziedzictwa oraz kultury.

Program skierowany jest do organizacji pozarządowych, samorządowych instytucji kultury, kół gospodyń wiejskich oraz spółdzielni socjalnych działających na terenie RP, posiadających siedzibę, zakład lub oddział na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Realizacja dofinansowywanych zadań odbywa się na terenie RP.

Nabór wniosków zostanie ogłoszony w styczniu 2023 r.

Szczegóły: https://muzhp.pl/pl/c/1532/patriotyzm-jutra

 

 

 

 

 

{"register":{"columns":[]}}