Budowa kompetencji ratowniczych straży pożarnej w Mołdawii
Projekt prowadzony we współpracy z Generalnym Inspektoratem ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Mołdawii oparty był na 4 filarach: transferze wiedzy, dostawie sprzętu, ćwiczeniach ratowników i wymianie doświadczeń. W ramach projektu przeprowadzono kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy, szkolenia z taktyki dowodzenia, ratownictwa w strefach zagrożenia i warsztaty terenowe. Doposażono 14 zastępów straży pożarnej w sprzęt ratowniczy, sprzęt do prezentacji, plecaki i deski ratownicze oraz namioty logistyczne. W szkoleniach uczestniczyło 80 strażaków. Przetłumaczono na język mołdawski podręcznik kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Wyszkoleni i wyposażeni strażacy będą nieść pomoc i ratować ludzkie życie w czasie wypadków i katastrof. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy wśród strażaków ma kluczowe znaczenie. Są oni najczęściej pierwszymi osobami na miejscu zdarzeń i mają bezpośredni kontakt z osobami poszkodowanymi. Od sprawności działania, prawidłowej oceny poszkodowanych, a także prawidłowo udzielonej pierwszej pomocy i efektywnej ewakuacji, zależy zdrowie i życie ofiar wypadków i katastrof.
Projekt będzie kontynuowany w 2020 roku i docelowo obejmie swoim zakresem 150 strażaków, którzy do tej pory nie uczestniczyli w zaawansowanych szkoleniach ratowniczych.
Podmiot wdrażający Fundacja Maltańska Służba Medyczna – Pomoc Maltańska
Wysokość dofinansowania: 467 000 PLN
Miejsce realizacji: Kiszyniów, Mołdowa