Kraje, gdzie pomaga Polska pomoc
Polska na podstawie Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej 2021 – 2030. Solidarność dla Rozwoju będzie wspierała społeczności 10 krajów priorytetowych: 4 kraje Partnerstwa Wschodniego (Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę) oraz 6 w Afryce i na Bliskim Wschodzie (Etiopię, Kenię, Senegal, Tanzanię, Liban i Palestynę).
Polska współpraca rozwojowa na podstawie Wieloletniego Programu Współpracy Rozwojowej 2016-2020 wspierała społeczności 12 krajów priorytetowych: 4 kraje Partnerstwa Wschodniego (Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę) oraz 8 w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie (Etiopię, Kenię, Senegal, Tanzanię, Ugandę, Mjanmę, Liban i Palestynę).
Kluczowym państwem objętym pomocą humanitarną pozostaje Ukraina. Pomoc humanitarna udzielana przez Polskę będzie również realizowana w związku z trwającymi kryzysami humanitarnymi w regionie Bliskiego Wschodu, w szczególności na rzecz Libanu i Palestyny. Pomoc humanitarna często świadczona jest w procedurze ad hoc w związku z pojawiającymi się na świecie kryzysami humanitarnymi, które dotykają mieszkańców danego regionu. Pomoc humanitarna może być udzielana zarówno dwustronnie, jak i kanałem wielostronnym poprzez wpłaty do wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych.
Poza krajami priorytetowymi projekty współpracy rozwojowej są realizowane przez polskie placówki zagraniczne w innych krajach rozwijających się.