Budowa przedszkola w Pakistanie
27.10.2022
Prawie dwadzieścia trzy miliony dzieci, czyli 44% całej populacji dzieci w Pakistanie z różnych powodów nie może uczęszczać do szkoły. Główne powody niechodzenia do szkoły to: kryzys finansowy, niedostępność placówek edukacyjnych i brak świadomości potrzeby/wagi wykształcenia. Ambasada RP w Islamabadzie, ze środków programu Polska pomoc, we współpracy z organizacją Educate Inspired Pakistan (IEI) oraz ze społecznością Ispinj realizuje projekt - budowę placówki dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym w wiosce Ispinj w dolinie Chipursan.
W niektórych odległych i odizolowanych dolinach regionu Górnej Hunzy w prowincji Gilgit Baltistan nie ma przedszkoli. Tak też jest w przypadku położonej w dolinie Chipursan wioski Ispinj. Chipursan to odległa dolina, jedna z ostatnich pozostająca w szeroko rozumianym zasięgu autostrady Karakorum w kierunku Chin. Graniczy z Afganistanem i na jej terenie znajduje się siedem wiosek. Ze względu na swoje trudne położenie geograficzne, jak również dużą odległość i utrudniony dostęp do autostrady Karakorum, ludność Chipursan jest społecznością o niskich dochodach i niewielkich możliwościach zatrudnienia. Dochody lokalnej ludności są związane z turystyką i rolnictwem, są one niestabilne i nieprzewidywalne – średni miesięczny dochód to 62 USD. W wiosce mieszka 23 dzieci w wieku przedszkolnym, które obecnie nie mają możliwości uczestniczenia w edukacji przedszkolnej.
Ambasada RP w Islamabadzie razem z organizacją Educate Inspired Pakistan (IEI) oraz ze społecznością Ispinj, podjęły się budowy przedszkola. W tej chwili wykonano trzy etapy prac, tj. sporządzono projekt architektoniczny budynku, w którym zaplanowano miejsce do nauki, zabawy oraz spotkań lokalnej społeczności, wzniesiono fundamenty oraz ustawiono ściany nośne.
W budowę zaangażowana jest cała wieś Ispinj – mężczyźni pracują na budowie, kobiety natomiast dbają o wyżywienie. Zauważyć należy, że prace są prowadzone w ekstremalnie niekorzystnych warunkach pogodowych – w tym roku Pakistan przeżywa największe ulewy monsunowe od kilkunastu lat, większość kraju cierpi w wyniku powodzi, które dotknęły znaczą cześć kraju, powodując ofiary wśród ludzi, zniszczenia domów, upraw oraz paraliż gospodarki i rolnictwa. Pomimo trudnych warunków pogodowych plac budowy nie ucierpiał znacząco – został on należycie zabezpieczony przed ulewnymi deszczami i powodziami. Prace budowlane zostaną zakończone przed nadejściem zimy i pierwszymi opadami śniegu, co w tym roku przewidywane jest na grudzień.