W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Decentralizacja w praktyce – uczymy się od siebie nawzajem - Co dalej w naszych gminach? Plany zmian i wymiana doświadczeń

Lwów - Plany zmian i wymiana doświadczeń podczas forum

Podczas dwudniowego forum we Lwowie uczestnicy projektu "Decentralizacja w praktyce – uczymy się od siebie nawzajem” wymienili się doświadczeniami z zakresu reformy samorządowej i podsumowali swoją aktywność w projekcie.

 

50 osób wzięło udział w forum, w tym 38 przedstawicieli połączonych gmin z obwodu chmielnickiego, czerkaskiego, czerniowieckiego i zaporoskiego. Samorządowcy zaprezentowali opracowane w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, plany zmian dotyczące różnych obszarów działania gminy, takich jak organizacja pracy placówek oświatowych, rozwój lokalnej turystyki, rozwój spółdzielni rolniczych, działalność ośrodków kultury, wywóz odpadów. W procesie tworzenia planów zmian wspierali ich ukraińscy konsultanci, specjalizujący się w temacie decentralizacji. Spotkanie było także okazją do dyskusji na temat możliwości wdrożenia tych planów.

Program forum uzupełniły wystąpienia ekspertów poświęcone m.in. reformie oświaty, reformie systemu opieki zdrowotnej, tworzeniu budżetu partycypacyjnego, komunikacji z mieszkańcami oraz tworzeniu agencji rozwoju lokalnego. Po krótkich wystąpieniach uczestnicy mieli możliwość bezpośrednich konsultacji z ekspertami w ramach stolików eksperckich.

Projekt „Decentralizacja w praktyce – uczymy się od siebie nawzajem” zrealizowała Fundacja Edukacja dla Demokracji z dwoma partnerami z Ukrainy: Stowarzyszeniem Nasze Podole oraz organizacją Towarzystwo Lwa. 


Projekt miał na celu wzmocnienie połączonych hromad (OTH) w obwodach chmielnickim, czerniowieckim, zaporoskim i czerkaskim. Zakładał wymianę doświadczeń między liderami nowych OTH w zakresie zarządzania placówkami oświatowymi, medycznymi, gospodarki komunalnej oraz konstruowania budżetu i zarządzania nim. Zrealizowano spotkania obwodowe, wizyty studyjne w Ukrainie i do Polski oraz forum podsumowujące. Uczestnicy opracowali plany konkretnych zmian w swoich OTH.

Podmiot wdrażający: Fundacja Edukacja dla Demokracji

Wysokość dofinansowania: 217 776 PLN

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}