W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Debata „Ochrona dziedzictwa kulturowego, jako nowy obszar aktywności na rzecz pokoju i bezpieczeństwa w działaniach zewnętrznych Unii Europejskiej”

05.07.2021

Wyzwania związane z ochroną dziedzictwa kulturowego podczas konfliktów i kryzysów były tematem debaty zorganizowanej 5 lipca br. w Brukseli przez Stałe Przedstawicielstwo Węgier przy Unii Europejskiej. Podsekretarz Stanu w MSZ Paweł Jabłoński wziął udział w wydarzeniu w formule wideokonferencji.

A man in a suit

Celem spotkania była wymiana poglądów i doświadczeń państw członkowskich UE i przedstawicieli organizacji międzynarodowych, w tym instytucji UE, w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego podczas konfliktów i kryzysów. Ochrona dziedzictwa kulturowego w konfliktach i kryzysach jest jednym z nowych wyzwań (obok zagrożeń hybrydowych, cybernetycznych, zorganizowanej przestępczości, radykalizmu i terroryzmu), które z perspektywy UE i państw członkowskich wymagają konkretnej odpowiedzi.

 Punktem wyjścia do dyskusji były przyjęte 21 czerwca br. przez Radę Unii Europejskiej konkluzje w  sprawie strategicznego podejścia UE do dziedzictwa kulturowego w konfliktach i kryzysach, włączające ochronę dziedzictwa kulturowego do zestawu narzędzi polityki zagranicznej UE i  zapewniające nowe ramy polityczne i operacyjne w zakresie jego ochrony. To dalszy element włączania międzynarodowych stosunków kulturalnych do unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (WPiB) oraz działań  na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju.

Nasze unikalne doświadczenie historyczne powoduje, że jesteśmy szczególnie świadomi wagi ochrony dziedzictwa kulturowego w sytuacjach konfliktów i kryzysów, jego politycznej wrażliwości, złożoności oraz symbolicznego znaczenia dla zachowania tożsamości narodowej i poczucia godności w trudnych warunkach konfliktu. Jestem przekonany, że ochrona spuścizny kulturowej może odgrywać znaczącą rolę w utrzymaniu pokoju jak również wspierać rozwój – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji, przypominając straty poniesione przez Polskę w czasie II wojny światowej, a także w trakcie 123 lat rozbiorów.

Wiceminister Jabłoński przypomniał, że w 2018 r. z polskiej inicjatywy przyjęto na forum UNESCO Rekomendację Warszawską w sprawie odbudowy i rekonstrukcji dziedzictwa kulturowego oraz poinformował o powołaniu w 2020 roku we Wrocławiu Międzynarodowego Ośrodka Szkoleń i Badań nad Dziedzictwem Kultury w  Zagrożeniu; odwołał się także do doświadczeń polskich misji wojskowych oraz do wkładu polskich archeologów w ochronę dziedzictwa kulturowego na świecie.

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych

{"register":{"columns":[]}}