W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działanie w dziedzinie klimatu

13 Działania w dziedzinie klimatu zielony

Zmiany klimatu generują szereg negatywnych skutków, znacząco ograniczających możliwości rozwoju i wzrostu gospodarczego państw i społeczeństw oraz zagrażających dobrostanowi jednostek. To wyzwanie globalne, wymagające wspólnej odpowiedzi i skoordynowanych spójnych działań, zarówno w zakresie zrównoważonego zarządzania tymi zmianami, wzmacnianiu odporności na nie, jak i przeciwdziałania im. 

Polska pomoc wspiera administrację publiczną w krajach partnerskich na wszystkich szczeblach, aby była zdolna zapewnić skuteczne zarządzania środowiskiem, w tym egzekwowanie przepisów dotyczących jego ochrony. Ważne jest dla nas włączenie aspektów środowiskowych w politykę społeczną i ekonomiczną.

Przy czym pamiętać należy o potrzebach społecznych i dążeniu do wzrostu gospodarczego. Uwagi wymagają również kwestie związane z bioróżnorodnością, zasobami leśnymi, odnawialnymi źródłami energii. W państwach Partnerstwa Wschodniego wspieramy zbliżenie przepisów wewnętrznych do norm Unii Europejskiej.

  • Lasy i bioróżnorodność

Lasy, ze względu na zdolność pochłaniania gazów cieplarnianych, mają kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatu. Konieczne jest zatem połączenie działań administracji rządowej i samorządowej, lokalnych społeczności i poszczególnych mieszkańców, aby wspierać oddziaływanie zieleni na klimat.

W ramach Polskiej pomocy podejmujemy działania informacyjne i edukacyjne dotyczące zalesienia i bioróżnorodności. Chronimy lasy i ekosystemy leśne, narażone obecnie na wylesianie i degradację gruntów. Skupiamy się na  zachowaniu i przywracaniu naturalnej równowagi oraz bioróżnorodności wszystkich ekosystemów. 

  • Odnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii mogą zwiększyć dostępność energii elektrycznej, ale też przyczynić się do przeciwdziałania zmianom klimatu i ograniczenia ich negatywnych skutków. W krajach Afryki Subsaharyjskiej i na Bliskim Wschodzie coraz większe zapotrzebowanie na prąd prowadzi do nadmiernej produkcji energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł. Dzieje się tak mimo coraz szerszego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Będziemy zatem podejmować działania sprzyjające poprawie efektywności energetycznej oraz rozpowszechnieniu produkcji i stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Polska pomoc wspiera tworzenie norm i ram regulujących ten sektor, również w zakresie prowadzenia badań nad nowymi technologiami. 

{"register":{"columns":[]}}