W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzięki projektowi Polish Challenge Fund białoruskie miasta otrzymały system monitoringu jakości powietrza

26.02.2021

Lokalne władze miejskie na Białorusi otrzymały skuteczne narzędzia do monitorowania źródeł zanieczyszczeń powietrza, dzięki udziałowi Airly, firmy dostarczającej system monitoringu jakości powietrza, w projekcie Polish Challenge Fund, zorganizowanemu w ramach współpracy rozwojowej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

czujnik jakości powietrza

Pierwszych 12 czujników jakości powietrza zostało zainstalowanych w Mińsku, Grodnie, Brześciu, Witebsku, Mohylewie i Homlu. Plan zakłada, że do końca 2021 roku, mieszkańcy na całym terytorium Białorusi (ok. 9,5 miliona obywateli), uzyskają dostęp do aktualnych informacji o jakości powietrza, którym oddychają.

Sercem projektu są przystępne cenowo, a przy tym trwałe i bardzo precyzyjne sensory jakości powietrza produkowane przez Airly. Dzięki nim, już teraz, mieszkańcy białoruskich miast mogą na bieżąco monitorować aktualne stężenia zanieczyszczeń powietrza (PM1, PM2.5, PM10, O3 oraz NO2) w miejscach, gdzie pomiary nie były dotychczas prowadzone. Wartą uwagi funkcjonalnością sieci jest również oparta na mechanizmach sztucznej inteligencji prognoza jakości powietrza, która potrafi przewidzieć jakość powietrza na następne 24 godziny ze skutecznością sięgającą 95%.

Bliskość dostępnych urządzeń i aktualne, na bieżąco aktualizowane dane pozwalają ludziom świadomie planować swoje aktywności na świeżym powietrzu. Prognoza na kolejną dobę pozwala natomiast odpowiednio wcześnie przygotować się i zareagować na zbliżające się zanieczyszczenie - tłumaczy Marcin Gnat z Airly.

Airly dowiedziało się o programie Polskiej pomocy dzięki swoim partnerom - firmie VidaLink z Mińska. Przedstawiciele obu firm poznali się przed kilkoma laty podczas targów w Wiedniu. Członkowie VidaLink zaproponowali Airly udział we wspólnym projekcie. Niedługo potem, wiosną 2020 roku, obie firmy zaaplikowały do projektu UNDP/Polska pomoc przewidzianego dla Białorusi.

Zaangażowane VidaLink jest istotne na wielu poziomach. Partnerzy wspierają Airly w procesie instalacji urządzeń, pracują również nad specjalnym algorytmem służącym do oceny ryzyka powstawania chorób wskutek zanieczyszczenia powietrza, pomagają również w zdobywaniu nowych kontaktów z klientami m.in. z Japonii, Kazachstanu czy z Rosji.

 

To wszystko owocuje bardzo przystępnym i skutecznym zestawem narzędzi, które pomagają chronić się przed smogiem.

 

Urządzenia i aplikacja są bardzo łatwe w instalacji - mówi Ilya Khrushch z VidaLink. Szczególnie cenimy możliwość mierzenia jakości powietrza w czasie rzeczywistym.

 

Białoruś może się chwalić dobrą jakością powietrza w porównaniu do innych krajów Europy Wschodniej. Jest to zasługą m.in. tamtejszego sektora energetyki gazowej. Jednak stale rosnący ruch samochodowy oraz pogarszająca się jakość powietrza na całym świecie wciąż ma swój negatywny wpływ na to, czym oddychają mieszkańcy tego kraju.

 

Innowacyjne technologie z pewnością pomogą ludności tego kraju w uchronieniu się przed potencjalnymi zagrożeniami, ale również pomogą lokalnym samorządom i zwykłym obywatelom w przygotowaniu skutecznych rozwiązań zmierzających do poprawy jakości powietrza.

Materiały

Polish Challenge Fund

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}