W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzięki projektowi Polish Challenge Fund dzieci i młodzież z ukraińskiej szkoły uczą się programować w innowacyjny sposób

15.06.2021

Według badań, w 2020 roku 53 proc. Ukraińców skorzystało co najmniej z jednej publicznej usługi cyfrowej. Wśród 47 proc. respondentów, którzy nie korzystali z usług elektronicznych w 2020 r., prawie jedna czwarta (24 proc.) stwierdziła, że brakuje im umiejętności cyfrowych.

czujniki trzymane w rękach ubranych w rękawiczkach

Cyfrowa rzeczywistość dynamicznie się rozwija, a wraz z nią zapotrzebowanie na programistów. Na rynku brakuje jednak wciąż narzędzi, które popularyzowałyby tematy związane z programowaniem i ułatwiłyby młodym ludziom stawianie pierwszych kroków w tej dziedzinie.

Chcąc spopularyzować świat kodów, zmiennych, funkcji i algorytmów, poznańska firma Expansio stworzyła aplikację mobilną CodeAll (www.codeall.fun), chatbota, który uczy programować. Jak tłumaczy Prezes Spółki, Mateusz Jarus, od dawna obserwował działania w ramach Polish Challenge Found i gdy tylko otrzymał maila o początku rekrutacji, postanowił aplikować do programu z pomysłem na rozwój CodeAll..

Dzięki projektowi,Expansio miało możliwość zaprezentowania swojego narzędzia  uczniom Liko-School w Kijowie.  Podczas warsztatów, młodzież miała okazję poznać CodeAll, porozmawiać z chatbotem i przejść pierwsze lekcje kodowania.

Liko-School to renomowana, nowoczesna szkoła w Kijowie, pełna ciekawych rozwiązań zaprojektowanych z myślą o młodych użytkownikach.

Wybraliśmy Liko-School ze względu na dużą otwartość na innowacje oraz poszukiwanie nowych możliwości wsparcia uczniów w nauce. Z drugiej strony Pan Ivan Protak, który działał jako reprezentant szkoły w tym projekcie, określił współpracę w ramach programu Polish Challenge Fund jako przełomową. Jest to pierwsza międzynarodowa inicjatywa tej placówki w ramach wsparcia uczniów w narzędziach typu STEM” - mówi Mateusz Jarus, pomysłodawca projektu CodeAll.

 

Wdrożenie zakończyło się warsztatami dla uczniów, w których wzięło ponad 150 młodych osób. Dodatkowo kolejne 350 uczniów zostało zaproszonych do pobrania aplikacji mobilnej i wzięcia udziału w konkursie programistycznym.

 

Ze względu na lockdown szkoła była w tym okresie zamknięta. CodeAll jest jednak świetnym narzędziem do nauki zdalnej w domu. Uczeń może samodzielnie przejść przez kolejne lekcje, a chatbot pełni rolę wirtualnego nauczyciela, który na bieżąco odpowiada na pytania i weryfikuje postępy ucznia.

CodeAll to chatbot do nauki programowania, który nie ogranicza się do pisania programów na telefonie lub komputerze. Pozwala tworzyć inteligentne otoczenie, np alarm domowy, czujnik cofania w samochodzie lub światło włączane na klaśnięcie. Uczniowie mogą także napisać programy, które będą łączyć się np. z Facebookiem czy Googlem, żeby wysyłać i odbierać dane. Przykładowo, po wejściu nowej osoby do klasy informacja o tym zdarzeniu wraz z godziną wejścia zapisze się w arkuszu kalkulacyjnym Google Sheets.

Jest to możliwe dzięki zaprojektowanym przez firmę bezprzewodowym czujnikom, takim jak np. czujnik odległości, natężenia światła, otwarcia drzwi, mikrofon, przycisk.

Chatbot z kolei pełni rolę wirtualnego nauczyciela. Przeprowadza ucznia krok po kroku przez kolejne zagadnienia programistyczne, od zmiennych, przez instrukcje warunkowe, pętle, funkcje, aż po klasy czy wykrywanie błędów w kodzie. Uczniowie mogą na bieżąco zadawać chatbotowi pytania.

Korzystanie z CodeAll jest bardzo proste. Wystarczy podłączyć centralkę o nazwie SmartBox do telefonu, uruchomić aplikację i rozpocząć rozmowę z chatbotem. Po zakończeniu każdej lekcji, która trwa maksymalnie kilka minut i w której uczeń ma za zadanie napisać od jednej do kilku linii kodu, program trafia do SmartBox. Ten z kolei bezprzewodowo łączy się z czujnikami i wykonuje zaprogramowane akcje.

Zakres tematyczny aplikacji zawiera kilkanaście tematów podzielonych na krótkie lekcje. Chatbot tworzy też quizy i zadania pozwalające utrwalić i wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę.

CodeAll jest bardzo atrakcyjny dla uczniów, bo ma wiele praktycznych zastosowań i można wykorzystać go w codziennym życiu.- mówi Ivan Protak ze szkoły Liko-School. CodeAll wyjaśnia czasami trudne do zrozumienia dla uczniów pojęcia programistyczne poprzez wykorzystanie ich w codziennym życiu.

 

Wdrożenie było dla nas ważnym doświadczeniem i jesteśmy bardzo wdzięczni za możliwość udziału w programie Polish Challenge Fund - mówi pomysłodawca projektu, Mateusz Jarus.

Było to nasze pierwsze wdrożenie po kilku latach rozwoju projektu. Łącznie wyprodukowaliśmy ponad 2000 elementów w zestawach CodeAll i zaangażowaliśmy kilkaset uczniów. Ze względu na skalę projektu oraz trwającą pandemię jego ukończenie wymagało od nas wiele wysiłku. Trudności w dostępie na rynku podzespołów mikroelektronicznych dotknęły w tym czasie wiele firm, także nas. Wyzwaniem była także logistyka czy chociażby praca w języku, którego nie znamy. Cieszymy się jednak, że doprowadziliśmy projekt do końca, ale jeszcze bardziej cieszymy się z tego, że projekt spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez uczniów i osoby odpowiedzialne za jego realizację w Liko-School. Po obu stronach jest chęć dalszej współpracy i wprowadzania narzędzia do kolejnych placówek.

 

Było to pierwsze wdrożenie CodeAll, do tego zagraniczne, a spółka Expansio ma już kolejne plany na międzynarodową rozwój, nie tylko na Ukrainie. W ostatnich latach projekt był wybierany do programów akceleracyjnych, był pokazywany na targach w różnych częściach świata i zdobył wiele nagród. Kolejnym celem było jego wdrożenie i nawiązanie współpracy z organizacją, która pomoże we wdrożeniu projektu na szerszą skalę. Projekt Polish Challenge Fund był bardzo cennym doświadczeniem dla obu stron zaangażowanych w jego realizację.

Projekt realizowany był przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) za pośrednictwem Polish Challenge Fund, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}