Dzięki swojej rekordowej darowiźnie na rzecz UNHCR, Polska osiąga najwyższy poziom solidarności z uchodźcami w 2024 r.
17.01.2025
Od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Polska wykazuje się bezprecedensową solidarnością z uchodźcami z Ukrainy, przeznaczając miliardy dolarów na zapewnienie uchodźcom dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej na równi z obywatelami Polski. Jednocześnie Polska zintensyfikowała wysiłki na arenie międzynarodowej, aby wspierać działania UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców w Sudanie, Ukrainie, Syrii i Armenii, przekazując w 2024 r. darowiznę w wysokości ponad 3,7 mln USD – co jest jej rekordowym wkładem.
„W świecie, w którym toczy się wojna i trwają prześladowania, cieszy to, że Polska zwiększa swoją pomoc humanitarną w skali globalnej”, - powiedział Kevin J. Allen, Przedstawiciel UNHCR w Polsce. „Biorąc pod uwagę wzorową reakcję na kryzys uchodźczy w Ukrainie, mam nadzieję, że Polska będzie w coraz większym stopniu odgrywać wiodącą rolę w zakresie pomocy humanitarnej na arenie międzynarodowej - w tym w UE, gdzie pojawiają się złożone kwestie związane z ochroną międzynarodową, a UNHCR jest gotowy w tym pomóc”.
„Od momentu wybuchu pełnoskalowej zbrojnej agresji Rosji przeciwko Ukrainie, głównym priorytetem Polski stało się zapewnienie wielopoziomowej pomocy dla Ukrainy i Ukraińców. Dokonana pod koniec 2024 r. polska wpłata w wysokości 1 miliona dolarów na rzecz sektora UNHCR ds. Mieszkalnictwa i Zakwaterowania ma na celu dostarczenie niezbędnej pomocy osobom dotkniętym wojną oraz zapewnienie ochrony, odporności i godności zwłaszcza w okresie zimowym”, oświadczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP, Jakub Wiśniewski.
Prawie trzy lata po rozpoczęciu pełnoskalowej wojny, potrzeby humanitarne ludności cywilnej w Ukrainie wciąż rosną, a zima w połączeniu z nasilającymi się rosyjskimi atakami na kluczową infrastrukturę tylko dodatkowo je zwiększają. UNHCR szacuje, że ogółem ponad 12 milionów ludzi w Ukrainie potrzebuje pomocy humanitarnej.
UNHCR w Ukrainie jest na pierwszej linii frontu humanitarnego od początku pełnoskalowej inwazji. Wraz z organizacjami partnerskimi, UNHCR udzielił wsparcia milionom ludzi, pomagając im odbudować zniszczone domy, w tym bezpośrednio po atakach, a także zapewniając pomoc socjalną, psychospołeczną i prawną oraz świadcząc pomoc pieniężną dla osób najbardziej narażonych na wykluczenie.
W grudniu 2024 r. Polska przekazała również bardzo potrzebną pomoc dla osób uciekających z Libanu i przedostających się do Syrii. W wyniku eskalacji działań wojennych w Libanie po 23 września 2024 r. dziesiątki tysięcy ludzi uciekły do Syrii, wywierając tym samym ogromną presję na lokalne społeczności w kraju, który od 2011 r. doświadcza jednego z największych kryzysów humanitarnych na świecie.
Najnowsze wpłaty uzupełniają wcześniejsze zobowiązania do wsparcia osób przemieszczonych w wyniku wojny w Sudanie i nowo przybyłych uchodźców w Armenii. Łącznie w 2024 r. wkład Polski na rzecz UNHCR osiągnął rekordowy poziom ponad 3,7 mln USD.
To hojne wsparcie pojawia się w kluczowym momencie, gdy finansowanie pomocy humanitarnej nie nadąża za rosnącymi potrzebami. W swoim Globalnym Apelu UNHCR zwraca się do darczyńców o 10,248 mld USD w 2025 r. na wsparcie osób przymusowo przemieszczonych i bezpaństwowców, z których większość mieszka w pobliżu swoich krajów pochodzenia.