Edukacyjna zrównoważona gospodarka odpadami (moduł 2)
Zaplanowany na lata 2022-2024 projekt koncentruje się na czterech obszarach. Pierwszy to wsparcie dla inicjatywy non-profit lokalnej młodzieży, przygotowanie miejsca odbioru i przetwarzania odpadów w Halat. Drugi obszar to oczyszczanie rzek z plastiku, a trzeci to zagospodarowanie odpadów od mieszkańców sąsiednich gmin. Elementem uzupełniającym jest edukacyjna kampania społeczna na temat ochrony środowiska i korzyści płynących z recyklingu.
W ramach drugiego modułu zakupiono cztery samochody ciężarowe z zasilaniem solarnym, które zaczęły odbierać odpady z około 5 000 gospodarstw domowych. W 7 miejscach wzdłuż linii brzegowej zainstalowano nowe stanowiska z pojemnikami na odpady segregowane, obsługujące około 2 000 gospodarstw domowych. Wsparto konstrukcję i testy 3 łodzi-oczyszczalni napędzanych energią słoneczną, które zostały zbudowane według projektu młodych Libańczyków. Zrealizowano 30 wydarzeń o charakterze edukacyjnym oraz 2 wydarzenia o charakterze plenerowym – sprzątanie plaży w Damour oraz udział w Ekologicznym Festiwalu Jabłek w Bekaa Kafra. W wydarzeniach wzięło udział w sumie około 2 600 osób.
Dotychczasowe działania w ramach projektu pomogły w budowie świadomości ekologicznej mieszkańców Libanu i bezpośrednio wsparły ochronę środowiska przez zapobieganie zanieczyszczaniu rzek i morza, a także wsparły ludność lokalną w zakresie wywozu i recyklingu odpadów.
Numer projektu: DWR/PPR2022/012/2/2023
Miejsce realizacji: Liban
Podmiot realizujący: Fundacja Fenicja imieniem Świętego Charbela
Zatwierdzona kwota dotacji: 836 166 PLN