W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ewaluacja 2012

W 2012 r. badanie ewaluacyjne polskiej współpracy rozwojowej dotyczyło dwóch obszarów: 1) programu szkoleniowego SENSE (Strategic Economic Needs and Security Exercise) zrealizowanego w okresie 2010–2011 dla 7 krajów (Afganistan, Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia, Tunezja i Ukraina) oraz 2) grupy projektów wspierających w latach 2009-2011 program przekształcania państwowych instytucji opieki nad dziećmi w Gruzji w system rodzinnej opieki zastępczej, a także tworzenia w tym kraju innowacyjnych placówek zbliżonych do rodzinnych.

Głównym celem ewaluacji była ocena wpływu działań sfinansowanych w ramach współpracy rozwojowej udzielanej za pośrednictwem MSZ RP na wybrane elementy sytuacji w krajach  beneficjenta (w tym na dobre rządzenie i rozwój sektora społecznego). Na podstawie zebranych i przeanalizowanych informacji zostały sformułowane rekomendacje pozwalające na zwiększanie oddziaływania polskich inicjatyw rozwojowych. Rezultaty oceny mogą być wykorzystywane przez różne grupy interesariuszy, m.in. przez realizatorów współpracy rozwojowej, na etapie  przygotowywania inicjatyw, wdrażania projektów czy podczas współdziałania w krajach partnerskich.

Wyniki badania w poddanych rozpoznaniu obszarach pokazały pozytywny obraz polskiej współpracy rozwojowej. Równocześnie wytypowały elementy, których stosunkowo niewielkie korekty mogłyby dodatkowo wzmocnić ten korzystny wizerunek. Ponadto, zarysowany został możliwy kierunek zmian w planowaniu inicjatyw pomocowych w kolejnych latach.

Główne ustalenia przedstawione przez ewaluatorów

  • SENSE spełnił swoją rolę jako efektywne narzędzie pomocowe służące poprawie jakości rządzenia. Z uwagi na specyfikę i zaawansowanie zmian w krajach PW państwa objęte tą inicjatywą zostaną wyłączone z programu i włączone w szerszym zakresie do inicjatyw realizowanych w ramach Akademii Administracji Partnerstwa Wschodniego.
  • Zaproponowany w Gruzji model nowych form pracy z dzieckiem i rodziną w warunkach placówek opiekuńczo-wychowawczych został przyjęty i stanowi trwały efekt współpracy partnerskiej. Świadczy to o potencjale, jaki Polska posiada w tym obszarze.
  • Zarówno program SENSE, jak i projekty zrealizowane w Gruzji w znaczący sposób przyczyniły się do budowania na forum międzynarodowym pozytywnego wizerunku Polski i Polaków oraz polskiej pomocy zagranicznej.

Materiały

Raport końcowy (streszczenie) – Wyniki badania „Ewaluacja programu SENSE 2010-2011 oraz projektów wsparcia rozwoju instytucji społecznych w Gruzji zrealizowanych w ramach polskiej współpracy rozwojowej w latach 2009-2011”
Raport​_końcowy​_Streszczenie.pdf 0.26MB
Raport metodologiczny 2012​_
Raport​_metodologiczny​_2012​_.pdf 0.37MB
{"register":{"columns":[]}}