Finansowe wsparcie dla mieszkańców obwodów odeskiego i mikołajowskiego
Nie wszystkie osoby, które ucierpiały wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainę, opuściły kraj. Część z nich postanowiła zostać w ojczyźnie i szukać schronienia w obwodzie odeskim i mikołajowskim. W stawianiu pierwszych kroków w nowej rzeczywistości wspierała ich Caritas Polska, która dzięki dotacji programu Polskiej pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych pomogła ponad 1100 rodzinom.
Według danych OCHA, w 2022 r. ponad 6 milionów Ukraińców stało się uchodźcami wewnętrznymi, to znaczy osobami, które zostały zmuszone do opuszczenia swych domów i szukania schronienia na terenie innych ukraińskich miast. Szczególnie trudna sytuacja panowała na terenie obwodu odeskiego i mikołajowskiego, gdzie z dnia na dzień pojawiły się tysiące osób ewakuowanych z okupowanego Mariupola oraz obwodu chersońskiego. By odciążyć lokalne władze, Caritas Polska – we współpracy z Caritas Ukraina i Caritas Spes – zaoferowała im wsparcie finansowe.
Efektywna pomoc
Nikt nie wie lepiej, czego potrzebują osoby w kryzysie, niż one same. Dla jednych ważne jest opłacenie czynszu za mieszkanie, dla drugich zakup pożywienia, a dla jeszcze innych przygotowanie zimowej wyprawki dla dzieci. W zaspakajaniu tak rozbieżnych potrzeb pomaga „cash assistance”, czyli forma wsparcia polegająca na przekazaniu gotówki beneficjentom programu, którzy będą mogli przeznaczyć ją na wybrane przez siebie cele. Z metody tej skorzystała Caritas Polska, która dzięki grantowi pozyskanemu w ramach programu Polskiej Pomocy Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wsparła ponad 1100 ukraińskich rodzin.
Dodatkową formą wsparcia lokalnej społeczności było zaproszenie do współpracy Caritas Ukraina oraz Caritas Spes – ukraińskich przedstawicielstw Caritas, które zatrudniają lokalnych ekspertów. Nie pozostało to bez wpływu na jakość samego projektu. Znajomość lokalnej specyfiki pozwoliła im dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących, w tym mieszkańców wiosek, i to pomimo niesprzyjających wojennych warunków, w których przyszło im działać.
Uchodźcy, wielodzietne rodziny i osoby starsze
Na pomoc Caritas Polska liczyć mogły nie tylko osoby wewnętrznie przesiedlone, ale także wielodzietne rodziny, rodziny z osobami niepełnosprawnymi, samotni rodzice czy osoby starsze.
Jedną z beneficjentek programu jest pani Swietłana. Początek wojny spędziła z dziećmi w piwnicy, następnie schronienia szukała w Polsce. Ostatecznie postanowiła wrócić do Ukrainy. W stawianiu pierwszych kroków w nowej rzeczywistości pomogła jej pomoc finansowa Caritas. – Pochodzę ze Snihuriwki w obwodzie mikołajowskim, z powodu wojny zostałam zmuszona do opuszczenia swojego miasta. 17 kwietnia 2022 r. wyjechaliśmy autobusem do Polski na 6 miesięcy. Potem z powodu mojej pracy w urzędzie miasta musieliśmy wrócić do Ukrainy. W Odessie zwróciliśmy się o pomoc do Caritas, ponieważ nasz dom w pierwszych dniach wojny został bardzo uszkodzony i potrzebujemy wsparcia finansowego. [cytat za: https://caritas.pl/blog/2022/12/12/caritas-rodziny-msz-zima-ukraina/]
Łącznie koszty realizacji projektu wyniosły blisko 2 500 000 złotych.