Projekt Fundacji HumanDOC wśród laureatów nagrody GENE Global Education Award 2021/2020
20.05.2021
Projekt Fundacji HumanDOC "Wprowadzenie edukacji globalnej do systemu kształcenia studentów dziennikarstwa i politologii", jako doskonały przykład współpracy organizacji pozarządowej z krajową instytucją edukacyjną otrzymał nagrodę w dziedzinie jakości i dobrych praktyk w edukacji globalnej ufundowaną przez GENE - Global Education Network Europe.
19 maja 2020 roku odbyła się ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom GENE Global Education Award 2021/2020 Quality and Good Practice in Global Education in Europe. Nominacje do nagrody GENE mogły zgłaszać instytucje i agencje działające w obszarze edukacji globalnej, zrzeszone w sieci Global Education Network Europe (GENE). Konkurencja była duża, gdyż do konkursu zgłoszono 47 inicjatyw z 18 krajów europejskich. Tegoroczni nagrodzeni poza Polską to organizacje pozarządowe z Austrii, Belgii, Finlandii, Grecji, Irlandii, i Cypru (wszyscy laureaci konkursu).
Projekt Fundacji HumanDoc Wprowadzenie edukacji globalnej do systemu kształcenia studentów dziennikarstwa i politologii, dofinansowany ze środków Polskiej pomocy w ramach konkursu Edukacja globalna 2018, realizowany był we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Opolskiego. Efektem dwuletniego projektu było opracowanie programów nauczania i wprowadzenie nowych specjalizacji studiów – Film i komunikacja w globalnym świecie na kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna oraz Global Studies na Politologii. Zajęcia Film i komunikacja w globalnym świecie są pierwszymi tego typu w Polsce i od 2021 roku będą realizowane dla studentów III roku Dziennikarstwa. Natomiast specjalizację Global Studies wybrało już 30 obecnych studentów Politologii. Program studiów uwzględnia kwestie o charakterze globalnym, problematykę zrównoważonego rozwoju z perspektywy nauki o polityce oraz nauki o mediach, jak i specyfikę regionalną, odnoszoną głównie do obszarów tzw. Globalnego Południa. Specjalność Global Studies uzyskała Certyfikat i Znak Jakości Studia z Przyszłością w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu i Programu Akredytacyjnego Studia z Przyszłością, organizowanego przez Fundacją Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego i Agencję PRC.
W ramach projektu opracowany został również podręcznik akademicki Wprowadzenie do Global Studies. Zawiera on merytoryczne opracowania tematów, mapy, ilustracje oraz odnośniki w formie QR kodów do reportaży telewizyjnych zrealizowanych przez Fundację HumanDoc przy okazji wcześniejszych projektów edukacji globalnej. Podręcznik można czytać lub pobrać na stronie internetowej http://globalstudies.humandoc.pl
Więcej o projekcie można przeczytać w artykułach Globalizacja wymusza zmiany w modelu nauczania oraz Podręcznik „Global studies”, czyli edukacja globalna studentów dziennikarstwa i politologii.
Projekt Fundacji HumanDoc to już drugi polski laureat nagrody GENE. W 2017 r. nagrodę innowacyjności w dziedzinie edukacji globalnej otrzymał Salezjański Wolontariat Misyjny Młodzi Światu za projekt Wioski świata – park edukacji globalnej, w którym młodzież i dorośli mogą poznawać różnorodność kulturową, a także dowiadywać się o aktualnych problemach dotykających świat. Z aktualną ofertą Wiosek świata można zapoznać się na stronie: http://wioskiswiata.org. W tym samym roku wyróżnienie otrzymała również Fundacja Edukacja dla Demokracji za projekt E-globalna.edu.pl. Witryna stanowi zbiór scenariuszy zajęć i materiałów edukacyjnych z zakresu edukacji globalnej, które w szczególności mogą być wykorzystywane przez nauczycieli i edukatorów.
Serdecznie gratulujemy tegorocznym zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.