Fundusz stypendialny dla 100 uczniów pochodzących ze społeczności zagrożonych wykluczeniem
Wspieranie edukacji za pośrednictwem programów stypendialnych może pomóc w redukcji ubóstwa i nierówności społecznych. Osoby z mniejszymi zasobami finansowymi często nie mogą sobie pozwolić na sfinansowanie edukacji wyższej lub nawet podstawowej swoich dzieci, co powoduje zakorzenienie ubóstwa w kolejnych pokoleniach. Stypendia umożliwiają takim uczniom i studentom zdobycie wykształcenia, co z kolei może otworzyć drzwi do lepszych szans na zatrudnienie i podniesienie statusu społecznego.
Dwumodułowy projekt Towarzystwa Salezjańskiego - Inspektoria (Prowincja) św. Stanisława Kostki realizowany ze środków programu współpracy polskiego MSZ „Polska pomoc” zakładał pomoc Salezjańskiej Szkole Zawodowej w El-Fidar w zwiększeniu jakości zawodowej poprzez modernizację i wyposażenie szkoły oraz stworzenie funduszu stypendialnego.
W pierwszym module projektu zrealizowanym w 2022 r. utworzono fundusz stypendialny dla uczniów ze specjalnymi potrzebami, pochodzących z rodzin ubogich, podejmujących pracę w celu wsparcia finansowego swoich rodzin oraz osieroconych lub wychowywanych przez jednego rodzica/opiekuna.
Szczególną uwagę w przyznawaniu stypendiów poświęcono dziewczętom, tym samym zmniejszając nierówności w dostępie do edukacji pod względem płci. W wyniku rekrutacji wyłoniono 100 uczniów, którzy otrzymali wsparcie finansowe na kontynowanie edukacji.
Ponadto, w celu zwiększenia jakości nauczania w ramach projektu przewidziano działania wspierające rozbudowę prace infrastruktury placówki . Zakupiono i zamontowano panele słoneczne, zapewniając dostęp do energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, co przyczyniło się nie tylko do zabezpieczenia szkoły w stałą dostawę prądu, ale i obniżyło koszty energii elektrycznej o ok. 60%. W szkole zainstalowano także system awaryjnego zasilania. Dodatkowo, . sale zajęciowe poddano pracom remontowym i modernizacyjnym polegającym na wyciszeniu akustycznym, wyposażeniu w sprzęt nagłaśniający i8 projektorów wideo oraz 24 laptopy. Laboratoria szkoły otrzymały również komplet urządzeń do prowadzenia zajęć mechaniki.
Osiągnięte ww. rezultaty stanowią punkt wyjścia do działań przewidzianych do realizacji w kolejnym module projektu, których efektem będzie wyrównanie szans w dostępie do wysokiej jakość edukacji wśród najbardziej potrzebującej młodzieży, szczególnie tej zagrożonej wykluczeniem społecznym i marginalizacją.
Zatwierdzona (wydatkowana) kwota dotacji: 848 065,00 PLN
Miejsce realizacji: Salezjańska Szkoła Zawodowa w El-Fidar