W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Historia Azy Khangoshvili – uchodźczyni i nauczycielki, która została producentką i przedsiębiorczynią

26.09.2022

Od zeszłego roku w regionie Kachetia w Gruzji trwa projekt Caritas Polska, prowadzony wspólnie z lokalną organizacją BRIDGE – Innovation and Development, którego celem jest wsparcie i promocja lokalnej przedsiębiorczości wśród rolników i podniesienie jakości produkowanych przez nich serów. Pod tym formalnym tytułem kryje się prosty cel: pomóc ludziom lepiej robić to, co chcą i potrafią. Do tego celu należy dodać także inny, bardziej przyziemny – aby działalność przynosiła większy dochód, a same produkty trafiły na szerszy niż tylko lokalny rynek sprzedaży.

Kobieta w hidżabie na tle gospodarstwa.

W regionie Kachetia wyrobem produktów mlecznych zajmuje się wiele gospodarstw. Praktycznie każde ma co najmniej kilka krów, które zaspokajają bieżące potrzeby żywnościowe rodziny. Niektóre gospodarstwa były w stanie powiększyć liczbę zwierząt i rozpocząć produkcję różnorodnych produktów mlecznych na szerszą skalę, by sprzedawać je na lokalnych bazarach czy w sklepach. Jeszcze mniejsza grupa jest w stanie taką działalność prowadzić regularnie, dzięki stałym klientom i rynkom zbytu. To właśnie do nich skierowany jest projekt Caritas Polska. W szczególności ma on za zadanie wspierać aktywność kobiet.

Aza Khangoshvili osiedliła się w dolinie Pankisi 22 lat temu. Mówi o sobie, że jest podwójną uchodźczynią, bo jej rodzina pochodzi z Gruzji, ale musiała wiele lat temu opuścić kraj. Żyli w sąsiadującej Czeczenii, dopóki Aza nie zdecydowała się wrócić do swojej ojczyzny i zamieszkać w dolinie Pankisi. Od kobiety bije pewność siebie, a kiedy mówi, jest skupiona i rzeczowa. Ma świetny zmysł organizacyjny, a jej plany na przyszłość są konkretne i sięgają kilka lat naprzód. Teraz rodzina Azy żyje w miarę spokojnie, ale początki nie były łatwe. Kiedy kupowali pierwszych kilka krów, finansowo było im ciężko. Jednak po dwóch-trzech latach i z pomocą pierwszych grantów kupili maszynę do dojenia krów oraz inne urządzenia pozwalające utrzymać odpowiednie warunki higieniczne. Tak Aza rozpoczęła swój, jak sama mówi, „mały biznes”, w który w tej chwili zaangażowana jest cała rodzina – dorośli synowie dbają o zwierzęta, podczas gdy ona skupia się na samej produkcji nabiału.

— Jestem bardzo odpowiedzialną osobą, jak zaczynam coś robić, to zawsze doprowadzam temat do końca. Mam swoje cele, wiem, co chcę osiągnąć — mówi Aza. A konkretnie: chciałaby rozwinąć swoją już bardzo dobrze prowadzoną działalność produkcyjną. Choć wciąż w domowych warunkach, tworzy całą gamę produktów na bazie mleka krowiego – kilka rodzajów serów, śmietany i samo mleko. Ma już stałych kupców i miejsca sprzedaży, ale chciałaby działać szerzej i bardziej profesjonalnie. — Udało nam się zbudować drugi dom, w którym chcemy prowadzić guest house, czyli agroturystykę. Poza samym noclegiem, chciałabym zaproponować turystom inne atrakcje, a produkcja sera to jedna z nich, dlatego w nowym domu chcę mieć przestrzeń do prowadzenia m.in. serowych warsztatów. Dla Azy pomoc z projektu to skok w profesjonalną działalność. Choć już teraz regularnie bada mleko swoich krów w laboratorium w Tbilisi, to chciałaby podobny sprzęt mieć u siebie w formie małego, mobilnego punktu testowego. A specjalistyczny sprzęt w połączeniu z dedykowaną przestrzenią produkcyjną to wejście na zupełnie nowy poziom działalności. Z własnych środków nie byłaby w stanie pokryć wszystkich kosztów takiego przedsięwzięcia. Projekt Caritas Polska i BRIDGE daje jej taką możliwość.

Na co dzień Aza pracuje jako nauczycielka w lokalnej szkole. Na wyrób produktów mlecznych poświęca wolny czas, a ten jest sobie w stanie mistrzowsko zaplanować. Mówi, że lubi być cały czas w ruchu, ciągle coś robić. Największą radość dają jej słowa uznania dla tego, co robi – pochwały za wyjątkowy smak serów, śmietany i masła, które wyrabia. Wiele lat praktyki nauczyło ją, że samo wytwarzanie produktów jest szczególnie istotne i wymaga dbałości. Jednak dla Azy to jednocześnie najprzyjemniejszy element procesu. — To wrażliwe produkty. Zupełnie zmieniają formę, kolor czy smak, jeśli dodamy więcej czy mniej poszczególnych składników. Bardzo dbam o to i jestem czujna na każdym etapie produkcji. Jestem też bardzo dumna z tego, że to, co robię, jest doceniane – że ludziom smakują moje produkty. Cieszę się, gdy słyszę, że są jedyne w swoim rodzaju.

Projekt „Wsparcie i promocja lokalnej przedsiębiorczości oraz jakości produkcji sera w gminie Achmeta, region Kachetia” jest realizowany przy dofinansowaniu ze środków Polskiej pomocy w latach 2021 - 2023. O działaniach zrealizowanych w ubiegłym roku można przeczytać tutaj: https://www.gov.pl/web/polskapomoc/wsparcie-i-promocja-lokalnej-przedsiebiorczosci-oraz-jakosci-produkcji-sera-w-gminie-achmeta-region-kachetia-modul-1

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}