Jak poprawić funkcjonowanie systemu usług społecznych w obwodzie donieckim?
02.06.2020
Konflikt zbrojny we wschodniej Ukrainie toczy się już od ponad sześciu lat. Związany z nim kryzys gospodarczy i społeczny pogłębia się, a życie ludzi staje się na tych obszarach coraz trudniejsze.
Warunki powodują, że pogarsza się m.in. ich stan psychospołeczny. W rezultacie, gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na wsparcie psychologiczne, usługi opieki medycznej i opiekuńcze.
Projekt realizowany przez PAH, we współpracy z Zaporoską Regionalną Fundacją Charytatywną „Child Smile”, lokalnym partnerem, ma na celu zwiększenie dostępu do wysokiej jakości infrastruktury i usług społecznych tym grupom, które najbardziej zostały dotknięte wojną. Wsparcie, dzięki środkom Polskiej pomocy, odbywa się poprzez poprawę kompetencji i umiejętności pracowników instytucji społecznych oraz lepszy dostęp potrzebujących do pomocy psychologicznej. Przygotowywane zostały szczegółowe mapy usług społecznych w regionie, aby mieszkańcy mieli dostęp do pełnych informacji, jakie świadczenia i gdzie są dla nich dostępne.
Pierwsza część przedsięwzięcia została zrealizowana w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2019 roku. Utworzone zostały Społeczne Grupy Inicjatyw, które składają się z pracowników instytucji społecznych i lokalnych aktywistów. Z kolei, druga jest wdrażana od 1 stycznia 2020 roku i będzie kontynuowana do 30 września. Przewiduje ona, że członkowie tych Grup zostaną przeszkoleni przez PAH w zakresie, jak przygotować projekty i skutecznie złożyć wnioski o grant na stworzenie Społecznych Centrów Usług Psychologicznych we wskazanych czterech miejscowościach. Dofinansowane będą zakupy sprzętu, mebli i innych niezbędnych towarów.
Działania prowadzone są w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie w następujących miejscowościach: Awdijiwka, Torećk, Siwersk (rejon bachmucki), Krasnohoriwka, Solowjowe, Oczeretyne, Perwomajśke (rejon jasynuwacki).
Ponadto PAH planuje przeprowadzenie kampanii informacyjnej na poziomie lokalnym i regionalnym, mającej na celu zwrócenie uwagi władz i innych członków społeczności na problem ograniczonego dostępu do podstawowych usług społecznych. Odbędą się również wydarzenia edukacyjne, w tym warsztaty i wizyty studyjne dla członków Społecznych Grup Inicjatyw, które pogłębią ich wiedzę i umiejętności na temat świadczenia usług społecznych i psychologicznych.
Ze względu na pandemię COVID-19, PAH podjęła wszelkie niezbędne środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim pracownikom i beneficjentom projektów. Zaplanowane działania odbywają się w częściowo zmienionej formie; wszystkie czynności grupowe będą prowadzone w sposób zdalny, aż do momentu ustabilizowania się sytuacji związanej z koronawirusem. Podczas dostawy sprzętu pracownicy zostaną wyposażeni w środki ochrony osobistej (takie jak maski i rękawiczki) i będą utrzymywać odpowiedni dystans pomiędzy sobą.