Konferencja 10 lat Akademii Administracji Państw Partnerstwa Wschodniego – komunikat
26.11.2021
Nie będzie bezpiecznej i sprawiedliwej przyszłości dla naszych krajów i obywateli bez silnych i nowoczesnych państw narodowych. Nowoczesnych państw, które chronią bezpieczeństwo i dobrobyt swoich obywateli przed wewnętrznymi i zewnętrznymi zagrożeniami, jednocześnie szanując ich wolność i prawo do prawo do prywatności. Nowoczesnych państw, które pomagają organizować zdrową narodową wspólnotę, której członkowie identyfikują się ze swoim państwem i są zmotywowani do pracy dla wspólnego dobra. – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podczas otwarcia konferencji podsumowującej 10-lecie istnienia Programu Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego.
W konferencji, która odbyła się w trybie zdalnym, wzięło udział 150 uczestników, głos zabrali m.in. Wojciech Federczyk, Dyrektor KSAP, Małgorzata Łatkiewicz-Pawlak, Pełnomocnik Ministra SZ ds. PW, Dobrosław Dowiat-Urbański, Szef Służby Cywilnej, Anna Westerholm, szwedzka ambasador ds. PW, Hans-Jürgen Heimsoeth, niemiecki Pełnomocnik ds. PW.
Akademia Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego to program Ministerstwa Spraw Zagranicznych zlecony do realizacji Krajowej Szkole Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Program funkcjonuje już od 2011 roku. Jego celem jest kształtowanie profesjonalnej kadry urzędniczej, stanowiącej zaplecze eksperckie, niezbędne do wdrażania przemian w krajach Partnerstwa Wschodniego.
W ramach programu organizowane są każdego roku specjalistyczne szkolenia dla urzędników z państw partnerskich: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Dotychczas zrealizowane szkolenia dotyczyły m. in. tematyki partnerstwa publiczno-prywatnego, polityki bezpieczeństwa i obrony, służby cywilnej, reformy samorządowej, przeciwdziałaniu korupcji, współpracy w ramach WTO, wdrażania umów AA/DCFTA w wybranych sektorach, wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw, probacji. Każdy moduł szkoleniowy składa się z wykładów i warsztatów prowadzonych przez doświadczonych praktyków oraz ekspertów. Do chwili obecnej w 35 modułach szkoleniowych uczestniczyło prawie 600 urzędników z krajów PW.
Program Akademia Administracji Publicznej PW finansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.