Let us have a future! Zwiększenie dostępu do podstawowych usług społecznych, edukacji zawodowej i stabilnego zatrudnienia wśród kobiet, które przeżyły handel ludźmi oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem (moduł 2).
Fundacja HAART Poland, założona w 2018 roku, koncentruje się na finansowym wsparciu walki z niewolnictwem w Afryce (zwłaszcza w Kenii) oraz na zwalczaniu handlu ludźmi poprzez edukację i upowszechnianie wiedzy na ten temat. Wraz z organizacją partnerską HAART Kenya i Polską Pomocą, fundacja opracowała dwuetapowy projekt, który ma na celu pomóc głównie kobietom i dzieciom, które padły ofiarą handlu ludźmi oraz młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym.
W pierwszej fazie projektu, realizowanej w 2021 roku, podopieczni fundacji HAART, którzy pochodzą z grup zagrożonych wykluczeniem, wzięli udział w treningu umiejętności życiowych i rozpoczęli kształcenie zawodowe. Kontynuacja projektu koncentrowała się na reintegracji pokrzywdzonych osób z ich społecznościami oraz zmniejszaniu ryzyka handlu ludźmi. Oferowane usługi obejmowały szkolenia zawodowe i techniczne, wsparcie edukacyjne, psychoterapię, opiekę psychiatryczną, ubezpieczenie zdrowotne, opiekę medyczną, pomoc prawną i wsparcie finansowe, aby ułatwić im znalezienie pracy na rynku.
W 2022 roku, łącznie 53 osoby młode narażone na wykluczenie oraz 5 ofiar z różnych regionów Kenii kontynuowało szkolenia zawodowe rozpoczęte w poprzednim roku. Beneficjenci uczestniczyli w kursach z różnych dziedzin, takich jak fryzjerstwo, kosmetyka, krawiectwo, cukiernictwo, zarządzanie małym przedsiębiorstwem, spawanie, gastronomia, fotografika, obsługa maszyn i technologia informacyjno-komunikacyjna. Szkolenia te miały na celu poprawę kwalifikacji i zwiększenie szans na znalezienie pracy. Dofinansowanie w zakresie wyżywienia, schronienia (opłata za czynsz) i transportu ułatwiło uczestnictwo w szkole przez cały rok. Uczestnicy zauważyli, że wsparcie otrzymane w ramach projektu znacznie poprawiło ich życie, a najbardziej wartościowym aspektem projektu stanowiło opłacanie czesnego.
Dodatkowo, projekt wspierał 43 ofiary handlu ludźmi w otwarciu własnych małych firm. Zorganizowano dla nich szkolenia z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, które obejmowały zagadnienia organizacji i funkcjonowania firmy, zarządzania marketingowego oraz prowadzenia dokumentacji. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik miał możliwość opracowania własnego biznesplanu, a po jego zatwierdzeniu otrzymał dotację w postaci niezbędnych przedmiotów do rozpoczęcia działalności.
W ramach projektu ofiarom handlu ludźmi zapewniono także pomoc psychologiczną i psychiatryczną. 80 ofiar otrzymało psychoterapię podczas cotygodniowych sesji, a 39 osób skorzystało z pomocy prawnej, w tym reprezentacji w sądach i na posterunkach policji. Ofiary były efektywnie wspierane przez cały proces i miały możliwość poznania swoich praw i obowiązków.
Ponadto, w czerwcu zespół HAART wziął udział w radiowym wywiadzie, w którym informowano o problemie handlu ludźmi i zachęcano ofiary, zwłaszcza kobiety, do zwracania się do HAART o wsparcie. Przeprowadzono również akcję promocyjną w mediach społecznościowych, aby dotrzeć do pokrzywdzonych.