Macho mazima - dobry wzrok szansą na lepszą przyszłość
08.12.2022
Na początku października br. do Kiabakari w Tanzanii przyjechali młodzi lekarze, którzy jako wolontariusze przeprowadzali profilaktyczne badania okulistyczne zarówno u dzieci, jak i dorosłych powyżej 40 roku życia. Polscy lekarze kwalifikowali pacjentów do zabiegów usunięcia zaćmy oraz szkolili miejscowy personel medyczny i nauczycieli.
Zespół medyczny składający się z chirurgów–okulistów, pielęgniarki, optometrysty oraz informatyka uruchomił okulistyczną telemedycynę i chirurgię, a także przeprowadził badania przesiewowe oraz specjalistyczne szkolenia lokalnego personelu medycznego.
Potrzeby są tu ogromne, w ciągu 2 godzin od ogłoszenia naszego przyjazdu terminy na pierwszy dzień badań były zapełnione - opowiada dr n. med. Iwona Filipecka, prezes Fundacji „Okuliści dla Afryki”, która w tym roku realizuje projekt rozwojowy na rzecz Tanzanii.
Wolontariusze Fundacji organizują szkolenia personelu Kliniki Okulistyczno -Dentystycznej „Tazama na Tabasamu” w Kiabakari od 2016 roku. Dzięki wiedzy uzyskanej podczas szkoleń, miejscowy personel potrafi już samodzielnie korygować wady wzroku, dobierać okulary i leczyć zapalenia powierzchni oka. Dzięki wprowadzonej tele-medycynie, trudniejsze przypadki będą konsultowane z polskimi specjalistami.
W trakcie tegorocznej misji, miejscowy zespół medyczny brał udział w praktycznych szkoleniach z zakresu diagnostyki okulistycznej, m.in. obsługi lampy szczelinowej z torem wizyjnym, badania ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz w szkoleniach z podstaw pracy na bloku operacyjnym. Miejscowe pielęgniarki wzięły udział w szkoleniu dotyczącym zasad prawidłowej sterylizacji narzędzi i przygotowania pacjentów do zabiegu, a jedna z nich asystowała do zabiegów jako instrumentariuszka. Miejscowy lekarz uczył się poprawnego przeprowadzania badań okulistycznych, rozpoznawania zaćmy i jaskry, leczenia podstawowych chorób i urazów oczu. Szkolił się także manualnie w zaopatrywaniu i szyciu ran.
W ramach pięciu działań zrealizowanych w ramach tegorocznego projektu wolontariusze przebadali ok. 1200 osób dorosłych, w tym nauczycieli szkolnych i pracowników parafii, a także 300 dzieci w wieku szkolnym. Wykonali 130 zabiegów usunięcia zaćmy, w niektórych przypadkach przywracając pacjentom całkowicie utracony wzrok. Do tego celu wykorzystali zakupiony w ramach projektu specjalistyczny sprzęt oraz wyposażony blok operacyjny. Ważne są również szkolenia adresowane zarówno do nauczycieli, jak i lokalnego personelu medycznego. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwolą na zastosowanie wczesnej profilaktyki chorób oczu oraz udzielanie pierwszej pomocy okulistycznej.
Projekt jest współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.